MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Manşet, Toplum » Uluslararası Sanat Yarışması Henkel Art. Award. Türkiye’den katılımcılarını bekliyor…
Uluslararası Sanat Yarışması Henkel Art. Award. Türkiye’den katılımcılarını bekliyor…


Dünyaca ünlü Henkel markasının sanatı teşvik etmek ve sanatçılara destek olmak üzere gerçekleştirdiği, Orta ve Doğu Avrupa ile Orta Asya’yı kapsayan tek geniş kapsamlı sanat yarışması Henkel Art.Award. başlıyor. Birincinin 7.000 euro ödül kazanacağı Henkel Art.Award. aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 31 ülkenin sanatçılarını bu yarışmaya katılmaya davet ediyor. Henkel Art.Award., herhangi bir tema belirlemeksizin resim, çizim, fotoğraf, video ve enstalasyon alanlarında öne çıkan ve yenilikçi eserleri ödüllendiriyor. Başarılı küratörlerden ve müze uzmanlarından oluşan seçkin bir uluslararası jüri, sunulan eserleri çok aşamalı bir eleme süreci uygulayarak inceliyor ve birinciyi seçiyor.

Son katılım tarihi 10 Haziran 2010…

 

 

Henkel CEE (Orta ve Doğu Avrupa bölgesi), şimdi sanata gönül vermiş sanatçıların eserlerini uluslararası Henkel Art. Award. yarışmasına bekliyor. Sanatçılar yarışmaya resim, çizim, fotoğraf, video ve enstalasyon alanlarındaki eserleri ile başvurabiliyorlar. Henkel Art. Award.ın Türkiye elemeleri Kadir Has Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zuhal Ulusoy, Sanatçı Gülsün Karamustafa, Küratör Başak Şenova ve Küratör Esra Sarıgedik’ten oluşan jürinin yapacağı değerlendirmeler ile 5 Temmuz tarihinde yapılacak. Yarışmacıların 2007 yılından sonra yapmış oldukları eserlerle katılabilecekleri yarışmaya son katılım tarihi ise 10 Haziran 2010

Henkel Art. Award.a Türkiye’den yoğun katılım bekleniyor… 

 

Türkiye seçmelerinde yarışmaya katılmaya hak kazanan eserler, Eylül ayında Avusturya’da toplanacak uluslararası bir jüri tarafından değerlendirilecek. Dereceye giren eserler 2010 Kasım ayında Viyana’da düzenlenecek törende açıklanacak. Yarışmanın birincisi 7.000 euroluk para ödülünün sahibi olacak. Törende Henkel CEE’nin KulturKontakt Avusturya iş birliği ile Orta ve Doğu Avrupa bölgesinden Genç Sanatçılara yönelik 2.000 euroluk para ödülünün de yer aldığı Henkel Art.Award Teşvik Ödülleri de sahibini bulacak. Teşvik ödüllerini kazanan sanatçılar, KulturKontakt Avusturya’nın Ülkede Yaşayan Sanatçılar Programı’nın katılımcıları arasından seçilecek

Birinci olan eser Viyana’da sergilenecek…

 

Birinci seçilecek sanatçının yapıtları, Viyana’da Ludwig Vakfı Modern Sanat Müzesi’nde (Museum der Modernen Kunst Stiftung Ludwig – MUMOK) açılacak ayrı bir sergide sergilenecek. Henkel Art Award, katılımcılarına isimlerini sanat dünyasına duyurma fırsatı da sunuyor. Son yıllarda Henkel Art Award’a katılan veya kazanan çok sayıda kişi, uluslararası sergilere davet edildi ve başarısını uluslararası bir platformda duyurma şansı yakaladı.

2010 Henkel Art.Award. Başvurusu için Gerekenler:

 

  • Özgeçmiş ve sanat kariyeri hakkında bilgi (İngilizce veya Almanca)

 

  • Yaş sınırı: 40

 

  • Sanat eserinden 5-10 örnek (Eserlerin orjinalleri gönderilmemelidir!)

 

  • Resim, çizim ve fotoğraf alanlarındaki eserler maksimum A3 ebatında fotoğraf ve/veya katalog olarak gönderilmelidir. Slayt, CD veya DVD olmamalıdır.

 

  • Video ve enstalasyon alanlarındaki eserler DVD olarak gönderilmelidir. (Süresi en fazla 10 dakika olmalıdır.)
  • Tüm sanat eserlerinin 2007 yılından sonra yapılmış olması gerekmektedir.
  •  

Yarışmaya sadece aşağıda belirtilen ülkelerden sanatçılar katılabilir:

Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Belarus, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Gürcistan, Macaristan, Kazakistan, Kosova, Kırgızistan, Letonya, Lituanya, Makedonya, Moldova, Moğolistan, Karadağ, Polonya, Romanya, Rusya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Tacikistan, Türkiye, Türkmenistan, Ukrayna, Özbekistan.

Yarışmada iki aşamalı bir seçme süreci uygulanacak. Temmuz ayı başlarında yerel uzmanlardan oluşan bir jüri toplanacak ve eserleri Viyana’daki uluslararası jüriye sunulacak üç sanatçıyı seçecek. Seçilen üç sanatçının eserleri Eylül ayı ortalarında Viyana’da toplanacak uluslararası jüriye sunulacak.

Viyana’da düzenlenen uluslararası jüri oturumunda ilk beş sanatçı belirlenecek.  Finale kalan beş sanatçıdan birine 7.000 euro tutarında para ödülünü içeren 2010 Henkel Sanat Ödülü verilecek.

 

📆 08 Haziran 2010 Salı 11:38   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR