MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Yazarlar » Kişi kendinden bilir işi
Kişi kendinden bilir işi


 

 

Benim bir kızım vardı, çok temiz kalpli, güzel bir kızım. Hayattan en büyük isteği sırf annesinin akşama onun için köfte yapmasıydı, çünkü kızım köfteyi çok severdi.

Her fırsatta kendini mahallenin sokaklarına atar, arkadaşları ile türlü türlü oyunlar oynardı. Saklambaç mı dersin, körebe mi dersin, seksek mi dersin. Hepsini severek oynardı kızım.

Haftada bir gün mahallemize Pazar kurulurdu, kızım o pazarda tezgâhtan tezgâha koşar, tüm gününü pazarcı amcaları ve teyzeleri ile birlikte geçirirdi.

O tezgâhtan domates, bu tezgâhtan salatalık yiyerek günü geçirirdi. Zıplama topunu alır, zıplaya zıplaya bütün pazarı dolaşırdı. Hem kendisine hem de onu gören herkese neşe katardı güzel kızım.

Fakat benim kızım öldü, artık öyle bir kızım yok. Kızım yavaş yavaş öldü. Kızımı el birliği ile öldürdük. Nasıl mı öldü? Birbirimize olan güvenimizi kaybederek Benim kim olduğumu merak edenler için söylemek istiyorum: Ben Ayşe, Fatma, Ali, Hasan, bazen bakkal amca, bazen üst komşuyum, ben bizim, ben Türk toplumuyum.

Hiç kimseye karşı güvenimiz kalmadı ve bunun tek sebebi kendimize olan güvensizliğimiz değil mi? Çünkü dürüst değiliz, her gün yüzlerce kez kendimizi kandırmıyor muyuz, kendimize yalan söylemiyor muyuz?

Kendimize daha güvenemezken komşumuza nasıl güvenebiliriz ki? Çocuklarımızı hangi güvene dayanarak sokaklara salabiliriz ki? Artık sokaklarda, pazarlarda koşan çocuklarımız kalmadı, çünkü kaygılarımız ve korkularımız var.

Çünkü toplum olarak birbirimize güvenmiyoruz, güvenemiyoruz. Oysa çözüm o kadar basit ki: Öncelikle kendimize karşı dürüst davranarak tekrardan kendimize olan güvenimizi tazelememiz gerekiyor.

İnan ki sen kendine güvendikçe etrafında ki her oluşum güveni temel değer olarak kabul edecektir. Çocuklarımıza korkuyu değil güveni, nefreti değil sevgiyi, hileyi değil dürüstlüğü aşılamamız gerekiyor ve bu aşı maalesef laf ile değil, sadece örnek davranış ile mümkün. Çocuklarımıza örnek olarak bunları öğretebiliriz.

Ama tekrar ediyorum bunu sadece kendimize güvenerek, kendimizi severek ve kendimize karşı dürüst olarak başarabiliriz.

Tekrardan o güzel kızımın sokaklarda oynamasını görmek dileği ile…

Etiketler:
📆 24 Mart 2018 Cumartesi 13:44   ·   💬 2 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Kişi kendinden bilir işi” için 2 cevap

  1. X1903 dedi ki:

    Kaleminize saglik tebrikler.

  2. Zehra. Nuhoğlu. Bülbül, dedi ki:

    Fikirlerine sağlık. Toplumun aynasi kadinlardir
    Değerlerimizi kaybetmemeliyiz kizlarimizi. Iyi egitmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR