MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Manşet, Toplum » Çevre Günü’nde Maltepe Belediyesi’nden örnek davranış ..
Çevre Günü’nde Maltepe Belediyesi’nden örnek davranış ..


Maltepe Belediyesi ile birlikte Anadolu Yakası’ndaki 13 ilçe belediyesi doğayı korumak için ortak karar aldı. Yaz aylarında kimyasal ilaçlarla yapılan sivrisinek ile mücadele bu yaz  zorunlu olunmadığı sürece yapılmayacak.  İlçe belediyelerinin hazırladığı ortak rapora göre sivrisineklerle mücadele yönteminde kullanılan gece ilaçlaması, insan ve çevre sağlığı açısından orta ve uzun vadede ciddi riskler taşıyor.

İlçe belediyelerinin veteriner müdürlerinin hazırladığı raporda özelikle yaz aylarında açık havada yapılan sivrisinek mücadelesinde tüm olanaklar kullanılsa bile etkili ve başarılı olma oranının % 2-5 arasında olduğu bu nedenle erişkin sivrisinek ilaçlamasından kesinlikle vazgeçilmesi gerektiğinin altı çiziliyor. Maltepe Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Nimet Yıldırım, sivrisinekle kalıcı ve etkili mücadele yönteminin üreme kaynaklarının yok edilmesinden ve larva üremelerinin etkisiz hale geçtirilmesinden geçtiğini söyledi.

Sokak Hayvanlarına Sahip Çıkıyoruz

Maltepe Barış Manço Parkı çevresinde yaşayan sokak hayvanları artık hayvanseverler ile Maltepe Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’nün denetiminde bakılıyor.

Maltepe Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Nimet Yıldırım, mahalle sakinlerinden gelen telefonla denetim yapmak için belediye ekibi ile parka gidiyor ve gerekli incelemeleri yapıyor.

Maltepe Belediyesi ile Tuzla Hayvan Barınağı’nın ortak protokolleri sonucu yapılan çalışmalarda tespit edilen sahipsiz sokak hayvanları, Tuzla’daki hayvan bakımevine gönderiliyor. Altayçeşme’de bulunan diğer bir klinikte de sokak kedilerin kısırlaştırılması yapılıyor. Sahipsiz sokak hayvanları tedavi edilerek, aşılanmaya devam ediyor.

Hayvanseverlerle ortak çalışmalarda bulunan Maltepe Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’nün yaptığı hizmetler tüm çevre halkı tarafından takdirle karşılanıyor.

Dostlukları Görülmeye Değer

 

Maltepe Barış Manço Parkı’nda yaşayan hayvanlar, parkta oynayan çocuklarla arkadaş olmuş durumda. Çocuklarla top oynayan birlikte parkta koşuşturan köpekler, bebek arabasında annesi ile gezmeye gelen çocuklarında ilgi odağı. Minicik bebekler, parktaki köpeklerin boynuna sarılırken, köpeklerin de çocuklara sevgi gösterisinde bulunarak yanağından öpmeleri, ailelerin  hayretle karşıladığı bir sevgi gösterisi sunuyor adeta.

Sivrisinekle mücadelede yeni bir karar alındı

İstanbul Anadolu Yakası ilçe belediyeleri Veteriner ve Sağlık İşleri Müdürlükleri, sivrisineklerle sağlıklı ve etkin bir mücadele için ortak çalışma raporu hazırladı.

Bu rapora göre, artık Maltepe’de tüm Anadolu Yakası ilçe belediyelerinde olduğu gibi, zorunlu haller dışında cadde ve sokaklarda sivrisinekle mücadele için ilaçlama yapılmayacak.

Hazırlanan raporda, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı’nın yaptığı araştırma sonuçlarına yer verildi. Bu rapora göre; sivrisineklerle mücadele yönteminde kullanılan gece ilaçlamasının, insan ve çevre sağlığı açısından riskler taşıyor. İlaçlamada kullanılan pestisit maddesinin hava, su ve toprak kirliliğine yol açtığı belirtiliyor. Özelikle yaz aylarında açık havada yapılan sivrisinek mücadelesinde tüm olanaklar kullanılsa bile etkili ve başarılı olma oranının % 2-5 arasında olduğu bu nedenle erişkin sivrisinek ilaçlamasından kesinlikle vazgeçilmesi gerektiğinin altı çiziliyor.

İstanbul Anadolu Yakası ilçe belediyelerinin sivrisineklerle mücadele konusunda aldığı kararlar kısaca şöyle;

1-    Eğer erişkin sivrisinek mücadelesi yapılacaksa kış aylarında yapılması

2-    Yaz aylarında sivrisinek larvalarına karşı yürütülen mücadelenin erişkin sivrisinek mücadelesine göre 35-40 kat daha etkili ve 20 kat daha az masraflı olması sebebiyle larva mücadelesinin geliştirilmesi ve 12 ay yürütülmesi

3-    İldeki tüm sivrisinek üreme kaynaklarının konuyla alakalı bütün özellikleri ile tespit edilip sık sık güncellenerek analitik yöntemlerle raporlanması gerektiği

4-    Başta foseptik kuyular, dere ve göletler olmak üzere sivrisinek üremesine müsait her türlü su birikintilerinin öncelikli fenni ıslah çalışmalarının yapılarak buraların kalıcı bir şekilde larva üreme kaynağı olmaktan çıkarılması

5-    Konuyla ilgili kamuoyunun bilinçlendirilmesi için afiş, broşür v.s. hazırlanması, yazılı ve görsel medyadan yararlanılması kararları alındı

📆 07 Haziran 2010 Pazartesi 13:24   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Çevre Günü’nde Maltepe Belediyesi’nden örnek davranış ..” için bir cevap

  1. merve dedi ki:

    neden numarası yokkk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR