MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Kültür-Sanat » Tuluyhan Uğurlu İle Kırlangıç Korosu Eşliğinde Müzik

Tuluyhan Uğurlu İle Kırlangıç Korosu Eşliğinde MüzikTuluyhan Uğurlu, yaşadığımız yağmurlu günler nedeniyle ertelenen sonbahar konserini 17 Eylül 2009 Perşembe akşamı saat 21.00’da Haydarpaşa Garı’nın mermer merdivenlerinde gerçekleştiriyor. Konserin sürpriz konukları ise, gar binasını yuva seçen kırlangıçlar. Geçtiğimiz yıl aynı mekânda verdiği konser boyunca kırlangıçlarla tatlı bir rekabete giren Tuluyhan Uğurlu, konserini yine bu muhteşem koro ile birlikte vermeye hazırlanıyor.

Müzik ve görüntülerle onbinlerce yıllık Akdeniz kültürünün anlatılacağı konserin bir başka sürprizi ise sema gösterisi. “Akdeniz İnanmayı Sever” isimli bölümde inançların Akdeniz’den dünyayı aydınlatışı anlatılırken, Uğurlu sahneyi semazenlerle paylaşacak. Tuluyhan Uğurlu’ya konser boyunca eşlik edecek müzisyen arkadaşları ise şunlar:
Kaval Murat Toraman, viyola Doğukan Çokşeker, obua Sezai Kocabıyık, bas Umut Sel, vurmalı enstrümanlar Abbas Karacan.

Tuluyhan Uğurlu geçtiğimiz yaz Haydarpaşa Garı Merdivenleri’nde verdiği unutulmaz konserini bu kez İstanbul’un bir sonbahar akşamında tekrarlıyor. Haydarpaşa’nın büyülü ortamında anlatacağı öykü ise eski dünyanın merkezi, dünden bugüne Akdeniz’in hikâyesi… Temmuz başında çıkan son albümü “Akdeniz”in gala konserlerinin ardından seyirciden gelen yoğun istek üzerine proje üçüncü kez İstanbullu sanatseverlerle buluşuyor. Tuluyhan Uğurlu’ya konserlerde Türk ve Batı Müziği enstrümanlarından oluşan kendi müzik topluluğu eşlik ediyor.

Haydarpaşa konserinde müzik 500’e yakın Akdeniz görüntüsünden oluşan görsel bir sunumla eş zamanlı olarak seslendirilecek. Tuluyhan Uğurlu’nun konseri için Haydarpaşa sahilini seçmesinin bir anlamı da var. Bilim adamlarına göre Karadeniz ve Marmara, Akdeniz’in sularıyla oluşan denizler…

Osmanlı döneminde Ege adı yoktur. Bu denizin adı da Akdeniz’dir. Marmara’ya ise “Küçük Akdeniz” denilir. Bu nedenle Mustafa Kemal, Kurtuluş Savaşı’nı noktalarken ordulara Ege sahillerini işaret ederek: “İlk hedefiniz Akdeniz” komutunu verir.

Tuluyhan Uğurlu AKDENİZ projesinde Akdeniz’i sadece bir denizin çevresindeki sahiller bütünü olarak ele almıyor. On binlerce yıllık kültürü içindeki bir coğrafyayı, bir karalar ve denizler bütününü anlatıyor:
“Akdeniz, masallarda, mitolojide anlatılan ışık ülkesidir. Eski dünyanın merkezi, sanatın ve düşüncenin zirveye çıktığı bir karalar bütünü, ticaretin başladığı yerdir. Akdeniz ufku geniş insanların birlikte yaşadıkları sonsuz bir maviliktir”
Piyanonun büyüsü, kavalın hüzünlü melodileri, bağlamanın Anadolu tınıları, viyolanın kararlı ve mağrur duygusallığı ve Akdeniz’in mavilik içinden sonsuzluğa ulaşan muhteşem ritmi…

AKDENİZ sizi çağırıyor…

Tuluyhan Uğurlu Haydarpaşa Garı Merdivenlerinde AKDENİZ
17 Eylül 2009 Perşembe Saat 21.00
Biletler: BİLETİX

📆 17 Eylül 2009 Perşembe 10:30   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR