MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Dünyadan, Manşet, Toplum » Eşitlik ve Demokrasi Partisi Başkanı Ziya:’ İsrail’in vahşi saldırısını protesto ediyoruz!’
Eşitlik ve Demokrasi Partisi Başkanı Ziya:’ İsrail’in vahşi saldırısını protesto ediyoruz!’


EDP  Genel Başkanı Halis Ziya İsrail ‘e yapılan saldırıyı protesto ettiklerini belirterek sözlerine şu şekilde devam etti:

‘’Kuşatma altındaki Gazze halkına gıda, tıbbi malzeme ve diğer insani yardım malzemelerini ulaştırmak amacıyla aralarında yaşlı, kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda ülkeden sivile karşı İsrail devleti orantısız güç kullandı.

En az 16 kişinin hayatını kaybetmesine ve 30’dan fazla kişinin yaralanmasına yol açan bu insanlık dışı saldırıyı protesto ediyoruz. Hayatını kaybedenlere Tanrı’dan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı ve sabır, yaralananlara da acil şifa diliyoruz.

“Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım” kampanyası kapsamındaki 6 gemiye yapılan bu saldırı, insani bir girişime karşı işlenmiş suçtur.

İsrail devleti, sivilleri ve beyaz bayrak çekmiş gemileri hedef alarak, insan hayatını ve barışçı girişimleri bir kez daha hiçe saymıştır. Bu saldırı dünya siyasi tarihine kara bir leke olarak geçecektir.

– Uluslararası hukuk ihlal edilmiştir. Bu nedenle hükümet, saldırının meydana geldiği şartlarla ilgili uluslararası bir soruşturma açılmasını talep etmelidir.

 

– Saldırının siyasi ve askeri sorumlularının “savaş suçu” işlemekten dolayı yargılanmaları talep edilmelidir.

 

– Gazze’ye giriş-çıkış, insani yardım, ticari mal ve insanların geçişi koşulsuz ve sürdürülebilir bir şekilde açılmalıdır.

 

– Birleşmiş Milletler, bu gemilerde bulunan dayanışma gruplarını korumak ve Gazze’ye güvenle ulaşmalarını sağlamak konusunda sorumluluk üstlenmelidir.

İsrail devleti, bu saldırgan tutumu ile bölge ve dünya barışı için büyük bir tehdit oluşturduğunu bir kez daha göstermiştir.’’dedi.

Ziya Halis

Eşitlik ve Demokrasi Partisi

Genel Başkanı

📆 31 Mayıs 2010 Pazartesi 16:17   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR