MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Toplum » Kadıköy’de 12 Eylül Mitingi

Kadıköy’de 12 Eylül MitingiKadıköy’deki 12 Eylül’ü protesto mitinginde Hasip Kaplan ve Gülten Kışanak da yürüdü.
İSTANBUL – DTP milletvekilleri Hasip Kaplan, Gülten Kışanak ve Pervin Buldan’ın da aralarında yer aldığı bir grup DTP’ li, 12 Eylül askeri darbesini ve DTP’ lilerin gözaltına alınmasını protesto etti.

DTP’ liler protesto için Kadıköy İskele Meydanı’nda toplandı. Grup adına basın açıklaması yapan DTP İstanbul İl Başkanı Mustafa Avcı, silahların susmasını ve ölümlerin durmasını istediklerini belirterek “Bunun da ancak halkın demokratik yol ve yöntemlerle, hak arama imkanına kavuştuğu sistemlerde mümkün olacağının bilincindeyiz. Diyarbakır’da gözaltına alınanlar halkın oylarıyla göreve gelmiş temsilcilerdir. Bu gözaltılar halk iradesini hiçe saymaktır’” dedi.

DTP Milletvekili Hasip Kaplan ise 12 Eylül’ün en büyük sorunlarından birinin, Kurtuluş Savaşı’nda bile kapatılmayan Meclis ve Siyasi Partilerin kapatılması olduğunu ifade ederek “29 yıl sonra halkın iradesine darbe koyan 12 Eylül anlayışı, bugün de seçilmiş belediye başkanlarını, sandıktan halkın iradesi ile çıkanları hedef aldı. Bu 12 Eylül darbesinin ürünü olan anlayışı kabul etmemiz mümkün değildir. ‘Açılım’ diyoruz, ‘barış’ diyoruz, ‘çözüm’ diyoruz. Sayın Başbakan’a buradan sormak istiyorum; bir elde zeytin dalı, bir elde kılıç. Nasıl açılım olacak, nasıl barış olacak, nasıl demokrasi olacak? Siz düz ovadakileri gözaltına alırken dağdakileri nasıl indireceksiniz? Bu çelişkiden, bu yanlıştan bir an önce dönün” diye konuştu.

Bir süre slogan atan grup, basın açıklamasının ardından dağıldı.

Etiketler: , , ,
📆 12 Eylül 2009 Cumartesi 15:23   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Kadıköy’de 12 Eylül Mitingi” için bir cevap

  1. ALİ PÜRER dedi ki:

    Kadıköy’de yaşamanın bu kadar zor olacağını bilseydim hiç taşınmazdım. Arkadaşım gitme Kadıköy’e orayı senelerdir CHP idare ediyor. Sonu mahrumiyet olur demişti. Söz dinlemedim. Şimdi cazasını çekiyorum.
    İskelenin yanındaki ufak dükkanlar, yanında taburede oturulan çay içme yerleri. Gençler tavla oynar neşelenirlerdi. Şimdi, aklına esen bilmem ne derneklerin işgali altında. Sıkı ise in kadıköy’e. Belediyenin umurunda mı halkın çektiği sıkıntı. Onlar için varsa yoksa Baağdat caddesi. Bostancı sahiline gitmek için tabanca gerek. Her türlü ahlaksızlığın, açık pazarlamaların yeri oldu. Tıpkı cehresi, CHP İl başkanın ilçe başkanına çektiği LÂ-DİNİ, LÂ AHLAKİ çalışma önerdiği gibi oldu. Bir ahmak ıslatan yağsa, gidebilmek için kayık almak lazım. Belediye mi? Bağdat caddesinde!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR