MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Manşet, Toplum » 19.Tarihçi Kitapevi’nde Mario Levi ile söyleşi..!
19.Tarihçi Kitapevi’nde Mario Levi ile söyleşi..!


Mario Levi     “İstanbul’da Yazar Olmak”  konulu söyleşisi Tarihçi Kitapevi’nde sevenleri ile buluşuyor.

Mario Levi   Kimdir?

Mario Levi, orta öğrenimini 1975 yılında Saint Michel Lisesi’nde tamamladıktan sonra, 1980 yılında, İstanbul Üniversitesi  Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. İlk yazıları “Şalom” gazetesinde yayımlandı. Bu yazılarını daha sonra “Cumhuriyet”, “Stüdyo İmge”, “Milliyet Sanat”, “Gösteri”, “Argos”, “Gergedan”, “Varlık” gibi yayın organlarındaki yazıları izledi.

Yayımlanan ilk kitabı “Jacques Brel: Bir Yalnız Adam” (1986) adını taşır. Bu kitap üniversiteyi bitirme tezinin romanlaştırılmış şeklidir. İlk hikâye kitabı “Bir Şehre Gidememek” ise 1990 yılında yayımlanır. Otobiyografik özellikler taşıyan bu kitap, yazarın hem aşkları, hem de çocukluk ve ilk gençlik yıllarıyla hesaplaşması gibidir. Kitap o yılın Haldun Taner Öykü Ödülü’nü kazanır.

1991 yılında yayımlanan ikinci hikâye kitabı “Madam Floridis Dönmeyebilir” de İstanbul’un azınlık çevrelerine ve topluma uyum sağlamakta zorlanan insanlarına yer verir.

1992 yılında “En Güzel Aşk Hikâyemiz” adını taşıyan ilk romanı yayımlanır.

 Uzun bir sessizlikten sonra, “İstanbul Bir Masaldı” adındaki hacimli romanı 1999 yılında çıkar. Bu kitap da yirmili yıllar ile seksenli yıllar arasında İstanbul’da yaşamış bir Yahudi ailesinin hikâyesidir.

       2000 yılında yayınlanan “Lunapark Kapandı” kırık, kimileri için de yasaklı bir aşkın hikâyesidir. Aşkın getirdiği fırtınalara herkes kendini teslim edebildiğince edecektir. Roman bu ana tema çerçevesinde,  çocukluk ve kadınlık durumlarını da sorgular. Temel cümlelerden biriyse şudur: yaralı çocuklar sadece yaralı aileler kurabilir…

Yazar aynı yıl içinde “Bir Yaz Yağmuruydu” adında bir kitap daha yayınlar. Bu kitap 1984-2004 yılları arasında çeşitli gazetelerde yayınlanmış yazılardan bir seçmedir. Seçim yazar tarafından yapılmış, yazılar aradan geçen zamandan sonra yine yazar tarafından değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır. Okurun burada bu yazılarla ilgili otobiyografik notlar da bulması mümkündür.

Mario Levi 2009 yılında da “Karanlık Çökerken Neredeydiniz” adlı romanını yayınlar. Bu roman da 70’li yıllarda çok yakın bir arkadaşlık kurmuş altı insanın 2000’li yılların başında yeniden biraraya gelmeye çalışmalarının hikâyesini anlatır. Aradan otuz yıla yakın bir zaman geçmiştir ve hepsi farklı şehirlere, ülkelere dağılmıştır. Onları biraraya getirecek güç sadece İstanbul değildir. Gençlik yıllarında oynadıkları ‘İstanbul Hayatım’ adlı oyundur. Biraraya geldiklerinde bu oyunu yeniden oynayacaklardır. Roman bu hikâyeden yola çıkarak ülkenin son otuz yıldaki toplumsal dönüşümleriyle siyasi çalkantılarını irdelemeyi de hedeflemiştir…”

 Mario Levi, yazarlığın yanı sıra, Fransızca öğretmenliği,  gazetecilik, radyo programcılığı, reklam yazarlığı gibi işler de yapmıştır.

Levi, halen Yeditepe Üniversitesi’nde ders vermektedir. Ayrıca yazı atölyelerinde, bu yola gönül vermiş insanlara ‘Yazı Yaratımı’ dersleri  vermektedir.

Mario Levi’nin, kitapları bir çok dile çevrilmiştir.

 

Kitapları şunlardır;

1986 Bir Yalnız Adam: Jacques Brel – inceleme

1990 Bir Şehre Gidememek – öykü  (Haldun Taner Öykü Ödülü)

1991 Madam Floridis Dönmeyebilir – öykü

1992 En Güzel Aşk Hikâyemiz – roman

1999 İstanbul Bir Masaldı – roman (Yunus Nadi Roman Ödülü)

2005 Lunapark Kapandı – roman

2005 Bir Yaz Yağmuruydu – roman

2009 Karanlık Çökerken Neredeydiniz – roman

Tarih:29 Mayıs  2010 Cumartesi

Saat: 17.00

Yer: Tarihçi Kitabevi Moda Caddesi 104/A (Ziraat Bank. Yanı) Moda-Kadıköy

Eğer sizde bu söyleşide yerinizi almak istiyorsanız 29 Mayıs  günü Tarihçi Kitapevi’nde bulunmayı unutmayın.

📆 26 Mayıs 2010 Çarşamba 13:15   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR