MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Manşet, Toplum » ‘’Son Irmak’’çığlığını yükseltiyor
‘’Son Irmak’’çığlığını yükseltiyor


“Son Irmak Sanat ve Doğa Derneği” 26 Mayıs Çarşamba günü Son Irmak Doğa Orkestrası ile dördüncü kez ‘HES’lere Hayır’ diyecek.

Nehirler üzerine kurulan tünel ve baraj tipi Hidroelektrik Santrallere karşı çevreci bir tutum sergileyen Son Irmak Doğa Platformu bu kez kurumsal bir kimlikle “Sanat ve Doğa Derneği” olarak dördüncü konserine dördüncü sesine hazırlanıyor.

Daha önce de Barış Manço Kültür Merkezi’nde sahne alan Son Irmak, öncekilerden farklı olarak bünyesindeki  bir oda orkestrası olan, Son Irmak Doğa Orkestrası eşliğinde kitlelerle buluşacak. Programda Baroktan Klasiğe, Romantikten Çağdaş eserlere ve Kafkas ezgileriyle süslenmiş etnik müziklere kadar geniş bir yelpazeyle donatılmış bir repertuar yer alacak. Kafkas ezgilerini ise Nartların Sesi, özgün bir anlayışla seslendirerek bu eşsiz geceye önemli bir katkı sunacaktır.

Barajların insan yaşamına ve doğaya verdiği zararlar gözler önüne serilecek

Çevreci kişiliğini sanatla bütünleştiren, hem orkestra üyesi hem de derneğin yönetim kurulu üyesi olan Utku Barış Andaç, bu duyarlılığı sadece Türkiye genelinde suyuna ve doğasına sahip çıkan insanların gösterdiğini söylüyor. Konserde ilk defa performans sergileyecek SIDO (Son Irmak Doğa Orkestrası) Vivaldi’nin Mevsimler Konçertosu’ndan Brahms’ın Macar Dansı’na, Mozart’ın Küçük Bir Gece Müziği’nden Nevid Kodallı Telli Turna Orkestra Süitine kadar bir çok ölümsüz eseri özgür nehirler için seslendirecek.
Konser geliri SIDO’ya

Yüzlercesi yapım aşamasında olan baraj ve nehir tipi HES’lere karşı özgürce duran SIDO ve Nartların Sesi, 26 Mayıs Çarşamba Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde saat 20:00’da sahne alacak. Konserden elde edilecek gelir bir öncekinde platform aracılığıyla HES’lere direnen yurttaşların ihtiyacı için kullanılmasının aksine bu kez orkestranın temmuz ayı içerisindeki konser masrafları için kullanılacak. Bilet fiyatı: 10TL-Konser Günü BMKM’den temin edilebilir.

Konser Tarihleri:

5 Haziran 2010 Yuvarlakçay – Köyceğiz/Muğla-Dünya Çevre Günü Konseri

2-3-4 Temmuz 2010 Mersin Ani-Fest Anti Nükleer Festivali Konseri

24-25 Temmuz 2010 Antalya Alakır Şenlikleri

29-30 Temmuz Munzur Festivali Tunceli

31-01 Ağustos Gola Festivali Rize-Atvin
 
SIDO bir ilki gerçekleştirecek

Andaç, daha önce hiçbir klasik müzik orkestrasının doğa için böylesine anlam yüklü bir konser vermediğini belirterek, “Son Irmak Sanat ve Doğa Derneği ve SIDO 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde basının ve kamuoyunun dikkatini, HES’lere karşı yaklaşık 5 aydır dere kenarında, zor koşullarda direniş gösteren Yuvarlakçay Halkına çekmeye çalışacak, bu bir ilktir ve arkası hız kesmeden  gelecektir. Sponsorluklar sağlandığı taktirde bir dünya mirası olan Hasankeyf, Zeugma, Allinoi gibi tarihi hazinelerin de sular altında kalmaması için, Nükleer Santrallerin yapımının durdurulmasına katkı sağlamak için çaba sarf edecektir…” diyor.

Cumhuriyet  Haber Portalı

Gaye Kaya Eroğlu

📆 24 Mayıs 2010 Pazartesi 12:07   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR