MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Manşet, Toplum » İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Sahan’da destan yazdı
İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Sahan’da destan yazdı


İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası tarafından Gaziantep’te ilk kez tarihi bir mekan da konser verilmesi müzik severler tarafından ayakta alkışlandı. Sahan Şirehan bahçesinde verilen konser büyük beğeni kazandı. Sahan Şirehan’ın kültürel ve sanatsal etkinliklere kapısını sürekli açtığına dikkat çeken Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Tekin Öztan “İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’na teşekkür ediyoruz. Bizlere tarihi bir gün yaşattılar” dedi.

Gaziantep’te ilk kez tarihi bir yapının restore edilerek işlevine uygun bir faaliyetle hayat bulmasını sağlayan Sahan Restoranlar Zinciri Gaziantep’te bulunan Sahan Şirehan’da yeni bir ilki gerçekleştirerek İstanbul Devlet Senfoni Orkestrasını ağırladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gezi Kutusu, Glad Tour ve Sahan Restoranlar Zinciri’nin ortak organizasyonunda Gazianteplilere unutulmaz bir gece yaşatan İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ayakta alkışlandı. Konserde orkestra şefi Naci Özgüç tarafından yönetilirken solistliği  (keman) Cihat Aşkın üstlendi.  Gaziantep’te tarihi Şirehan’da konser vermekten büyük bir zevk duyduklarını ifade eden İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Şefi Naci Özgüç “Gaziantep’te böyle tarihi bir mekan içerisinde konser vermekten ben ve ekip arkadaşlarım büyük bir keyf duyduk. Sık sık Gaziantep’e gelmek istiyoruz.

Tarihin her safhasında yerleşim görmüş olan bu güzel kentte sanatseverlerle birlikte olmak çok güzel oldu bizler için. Bizleri ağırlayan Büyükşehir Belediyesi’ne, Gezi Kutusu, Glad Tour ve Sahan Şirehan’a çok teşekkür ediyoruz. Gaziantep’e böyle tarihi bir mekan kazandıran Sayın Tahir Tekin Öztan’a da ayrıca teşekkür etmek istiyorum” dedi.  Sahan Gurubunun önemli bir vizyona sahip olduğunu ifade eden Tahir Tekin Öztan “Gaziantep kültürel alanda 21. Yüzyıl koşullarında bir noktaya taşınmak zorunda. Devletimizle, yerel yönetimlerimizle sivil toplum örgütlerimizle ve özel sektör kurum ve kuruluşlarımızla ele ele vererek Gaziantep’i bir kültür kenti yapmak zorundayız. Sanayi yanında turizmden de yeterli payı alabilmenin yolu ortak projelerde el ele vermekten geçer. Bugün Sahan Şirehan’da tarihi bir gün yaşanmıştır.Kültür ve Turizm Bakanlığımız, Büyükşehir Belediye Başkanlığımız ve Sahan Gurubunun ortak girişimleriyle ağırladığımız İstanbul Senfoni Orkestrası tarihi bir konser vererek müzik severlerimize adeta tarihi bir gün yaşatmıştır. Sahan Şirehan tarihi dokusu ve çok işlevli alanlarıyla Gaziantep’te her türlü kültürel ve sanatsal organizasyonlara gönüllü ev sahipliği yapmaya devam edecektir. İstanbul Senfoni Orkestrası şefi Sayın Naci Özgüç’ün şahsında bütün ekibe bizlere yaşattıkları bu tarihi gece için teşekkür ediyorum. Organizasyonda emeği geçen Kültür Turizm Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi  ve diğer birimlere de desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.  Sahan Şirehan’ın tarihi bahçesinde düzenlenen açık hava konserinde sevenleriyle buluşan Naci Özgüç yönetimindeki İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası 1.5 saat süren tarihi konserinde Anadolu’nun çeşitli yörelerinden derlenen parçaları seslendirdi. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Telli Turna Orkestra Süiti’nin ardından esintilerle konserini sürdürdü. Orkestra daha sonra ünlü kemancı Cihat Aşkın’ın solistliğiyle Minyatürler bölümüne geçerek bu bölümde birçok ünlü parçayı da seslendirdi.

Gecenin sonunda orkestra şefi Neci Özgüç’e ve solist Cihat Aşkın’a protokol üyeleri ve Sahan Şirehan kurumsal kimlik danışmanı tarafından çiçek verildi.

Galeri
📆 24 Mayıs 2010 Pazartesi 11:33   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR