MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Manşet, Sağlık, Toplum » Bikini bölgesinden böbrek nakli ameliyatı…
Bikini bölgesinden böbrek nakli ameliyatı…


“Retroperitonoskopik Nefrektomi” yöntemiyle artık karın zarı yırtılmadan, başka organlara dokunulmadan, bikini bölgesinden böbrek çıkarılarak nakil yapılabiliyor.

Bikini bölgesinden böbrek nakli ameliyatı yönteminin Türkiye’deki tek uygulayıcısı olan İstanbul’daki JFK Hastanesi Böbrek Nakli Direktörü Doç. Dr. Barış Akın, vericinin böbreğini karın içine girmeden bikini bölgesinden yaptığı kesiyle çıkarıyor. Dünyada çok az sayıdaki merkez tarafından uygulanan “Retroperitonoskopik Nefrektomi” yöntemiyle yakınlarının yaşamlarını kurtarmak için ameliyat masasına yatan kişilerin, iç organlarının zarar görme riskini tamamen ortadan kaldırıyor. 

 

Doç. Dr. Barış Akın, bir yılı aşkın zamandır gerçekleştirdikleri ve “Retroperitonoskopik Nefrektomi” adı verilen yöntemin amacını, “Yakınlarının yaşamlarını kurtarmak için ameliyat masasına yatan sağlam kişilerin zarar görmesini önleyerek, böbreği karına girmeden çıkarmak” olarak açıklıyor. Eskiden yapılan açık ameliyatlarda böbreğin üzerinde büyük bir kesi gerçekleştirildiğini, laparoskopi yönteminde ise karına girilmesi gerektiğini vurgulayan Doç Dr. Akın, uyguladıkları yeni cerrahi girişim sayesinde böbreğin karnın içerisine girilmeden çıkarıldığını ve bunun dünyada böbreğini bağışlamak isteyen kişilere uygulanabilecek en ideal yöntem olduğunu söylüyor. Uygulanan yöntem sonrasında böbrek vericisi birkaç gün içinde evine gidebiliyor. Bu sayede hem vericiye zarar verilmemiş hem de en kısa sürede günlük yaşamına dönmesi sağlanmış oluyor.

Daha önceki girişimler sırasında vericinin organlarına küçük de olsa zarar gelme riski bulunduğunu hatırlatan Doç. Dr. Barış Akın, karın içinde yapışıklığı önleyici özel bir sistem olduğunu ve içerdiği kaygan sıvı nedeniyle bağırsakların ve diğer organların birbirine yapışmadıklarını söylüyor. Doç. Dr. Barış Akın’ın verdiği bilgiye göre; periton zarı açıldığı zaman bu özellik ortadan kalkıyor ve bağırsaklarla diğer organlar arasında yapışıklık meydana gelebiliyor. Karın içi yapışıklıklar hamile kalmayı engelliyor. Bu nedenle kullanılan tekniğin özellikle ileride hamile kalmayı düşünen kadınlar için önemi büyük. Doç. Dr. Akın, “Böbreğini bağışlayan kişilerin aşırı yapışıklık durumunda laporoskopik yöntemle tekrar ameliyat olması gerekebiliyor” diyerek bunun kabul edilemez olduğunun altını çiziyor.

SGK’LI HASTALARDAN EK ÜCRET ALINMIYOR…

Doç. Dr. Barış Akın, böbrek nakli ameliyatlarının maliyetine de değinerek, canlıdan böbrek nakli için başvuran SGK’lı hastalardan hiçbir ek bir ücret talep etmediklerinin altını çizdi.

Doç. Dr. Akın, “Nakil için hazırlık aşamasında rutin kan ve idrar tetkikleri, doku laboratuarı tetkikleri, görüntüleme tetkikleri, organ nakli cerrahı ve nefroloji uzman doktorlarının değerlendirmeleri yapılmaktadır. Merkezimizde tüm bu işlemler için hastalardan veya vericilerinden hiçbir ek ücret alınmamaktadır. Ameliyat aşamasında merkezimizde vericiye endoskopik(Laparoskopik / Retroperitonoskopik) ameliyat yapılarak vericinin ameliyat dönemini en rahat geçirmesi sağlanmaktadır. Bu ameliyat ile ilgili gerekli malzemeler için de hastalardan ücret farkı talep edilmemektedir. Bu aşamaların belki de hasta için en önemli kısım uzun yıllar sürecek olan nakil sonrası takip dönemidir. Çok sık kan ve idrar tetkiki yapılması ve uzman doktor kontrolünde dikkatli takip gereken bu aşamada da hastalarımızdan herhangi bir ücret talep edilmemektedir.” diye konuştu.

Galeri
📆 20 Mayıs 2010 Perşembe 16:39   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR