- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

Başkan Topbaş 50 Ülkenin Gençleriyle Buluştu

Dünya Belediyeler Birliği (UCLG) ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş, 50 ülkenin gençlik temsilcileriyle bir araya geldi.

50 ülkenin gençlik temsilcileri ve uluslararası öğrencilerle buluşan Dr. Kadir Topbaş, küresel sorunların yanı sıra 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu.

TBB ve İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş’ın takdimiyle beraber konuşmasına başlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş, gençler için önemli notlar aktardı.

‘’Tüm ulusların gelişip kalkınması önemli’’

Geleceğin gençler için çok farklı şekillenmekte olduğunu, gençlerin gelecekte insanlık ve insani değerler için önemli ve güzel çalışmalar yapacağına inandığını belirten Topbaş, “Dünya küçüldü. Giderek de küçülüyor, yani dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan herhangi bir olay anında tüm dünyada hissediliyor, takip edilebiliyor. Başka bir deyişle dünyadaki tüm insanların kaderi birbirine bağlı. Bunun için tüm dünya insanlığı, gezegenin geleceği için çalışmalı.’’ dedi.

‘’Malumunuz, ülkemizde 15 Temmuz’da bir darbe girişimi oldu. Şükürler olsun ki milletimizin üstün gayreti ve direnmesiyle bu hareket başarısız oldu ve yargı süreci devam ediyor. Bu hareketin yurtdışından da destek gördüğü aşikar. Maalesef kapitalizmin getirdiği sömürü anlayışı, özellikle Afrika başta olmak üzere günümüzde de devam ediyor. Ülkeleri kendi egemenliği altına alıp istedikleri gibi yönetmek isteyenler var.’’

‘’Güçlü toplumlar sıkıntıların üstesinden gelebilir’’

Güçlü toplumların, kendi idealleri için yaşayan milletlerin sıkıntıların üstesinden gelebildiğini söyleyen Topbaş, ‘’Hangi konumda olursanız olunuz başarının temelinde zaman, insan ve para yönetimi yatıyor. 21. yüzyılda tüm insanlar birbirleriyle çalışmak zorunda. Bilgi ve deneyim paylaşımı yapmak zorunda. Yanlışlıklar ve haksızlıklar karşısında ortak tavır almak zorunda. Dünya barışı ve huzuru ancak bu şekilde mümkündür.’’ dedi.

‘’Bizim idealimiz Türkiye’yi hak ettiği yere taşımak’’

‘’Sayın Cumhurbaşkanımızla 43 yıldır beraber çalışıyorum, birlikte siyaset yapıyorum ve bizim idealimiz Türkiye’yi hak ettiği yere taşımak ve aynı zamanda dünyadaki geri kalmışlığı ve zulmü ortadan kaldıracak bir takım söylemlerle ve eylemlerle destek vermek. Bu düzen böyle devam ettikçe dünyada huzur ve barış tesis edilemez. Bunun için tüm ulusların ve insanlığın ortak çaba içerisinde olması gerekiyor.’’ dedi.

‘’Bir darbe girişimi çok kısa sürede atlatıldı ve normale dönülüyor. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir darbe ve ihtilal hareketine karşı halk böyle bir tepki veremez, karşı koyamaz. Kuzey Lübnan Belediye Başkanı geçen gün ziyaretimize geldiğinde ‘Bu hareket 3 sene önce Mısır’da yaşansaydı orada darbe olmazdı.’’ dedi.