MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Manşet, Toplum » Eyüboğlu öğrencileri Liselerarası Senaryo Yarışması’nda birinci oldu!
Eyüboğlu öğrencileri Liselerarası Senaryo Yarışması’nda birinci oldu!


12-13 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen “2. Liselerarası Fütürist Senaryo Yarışması”nda; Eyüboğlu Eğitim Kurumları öğrencilerinden Alp Turhan Öztürk, Uğur Caner Cengiz, Yasemin Güctekin, Pınar Oral ve Mavi Özkalıpçı’dan oluşan takım birinci oldu.

Öğrencilere senaryo konusu olarak “Gelecek 20 yılda enerji türleri, nerelerde nasıl kullanılacak?” başlığı verildi. Yaratıcılık ve hayal güçlerini kullanan öğrenciler, biraz uçuk, biraz gerçekçi bir senaryo ile işin özünü 12 dakikaya sığdırarak anlattılar. Konuyu, bir ailenin 2030’lu yıllarda İstanbul’daki günlük hayatını anlatarak işlediler.

2030’LU YILLARIN DÜNYASI

 

Senaryo hakkında Danışman Öğretmen Ayşe Tanakol şu bilgileri verdi: “Eyüboğlu ekibi, 2000 yılında 189 üye ülkenin katılımıyla ilan edilen ve 2015 yılında gerçekleştirilmesi amaçlanan Bin Yıl Bildirgesi’nin 8 hedefinden 7. hedefi olan çevresel sürdürülebilirliğin 2030’lu yıllarda sağlandığını ve çevresel kaynaklar kaybının kazanıma dönüştürülmesi hedeflerinin hayata geçirilmiş olduğunu düşledi. Ekip, çevreye zarar veren geleneksel tükenebilir enerji kaynaklarının kullanılmadığı bir dünyada güneşle şarj olan piller, solar şapkalar, işlenmiş yiyecek atıklarıyla çalışan araç motorları tasarladı.”

 

Senaryo grubu fosil yakıtlar yerine sürdürülebilir ve dünyanın her yerinde bulunabilen yenilenebilir enerji kaynaklarını: güneş, rüzgâr ve jeotermal enerjisi, bitkilerden üretilen biyokütle enerjisi, hidrogüç, bakteri kolonileri, peptid bağı enerjisi, nükleer fizyon ve okyanus akıntısı enerjilerini kullanıp 2030’lu yıllarda ekolojik dengeyi dikkate alarak çevreye verilen zararı minimuma indirgemeyi planladı.

 

GELECEĞİN AKILLI EVLERİ

 

Nükleer enerjideki radyoaktif atığın yüzde 100 oranında yeniden kullanıldığı bir yaşamı senaryosunda kurgulayan Eyüboğlu, uranyum santralllerinin kapanmış olduğu ve uranyuma göre dünyada çok daha fazla bulunan ve uranyum gibi nükleer silah için kullanılamayacağından insanlığa zarar vermeyecek olan Thoriumu ana enerji kaynaklarından biri olarak kullandı. Böylelikle dünyaya binlerce yıl daha yetecek bir enerji yaratmayı amaçladı. Thorium santrallerinin hiç karbon salınımı yapmaması da çevre düzenleme sorunu yaratmayacaktı. İnsanların artık güneş enerjisi, rüzgar tribünleri ve bakteri kolonilerinin enerji kaynağı oluşturacağı akıllı evlerde yaşadığı senaryoda, İstanbul Boğazı’ndaki su tribünleri, Hawaii’deki jeotermal ve Sahra Çölü’nde güneş enerjisi santrallerinin kurulmuş olduğu bir yaşam alanı düzenleyen Eyüboğlu öğrencileri daha barışçıl ve çevre dostu bir  yaşam anlayışını temel ilke olarak değerlendirdi.

📆 17 Mayıs 2010 Pazartesi 16:10   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR