MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Manşet, Politika » Bunlarda giderse CHP’nin önü açılır
Bunlarda giderse CHP’nin önü açılır


Yaşları 70-80’leri bulan vekillerin de gitmesiyle Türk ‘sol’unun önünün açılacağı kaçınılmaz.

Bölgemizde yayınlanan Flashaber Gazetesinde yer alan habere göre;

Baykal’ın istifa etmesinin ardından gündeme gelen ‘değişim’ ve ‘gençleşme’ sürecinde; yaşları 70-80’leri bulan vekillerin de gitmesiyle Türk ‘sol’unun önünün açılacağı ve CHP iktidarının kaçınılmaz olacağı konuşuluyor.

 

Nüfusunun yüzde 80’i, 50 yaşından genç olan Türkiye’de; ‘sol’u, yaşları 65- 75 hatta 80’leri bulan milletvekilleriyle temsil etmeye çalışan CHP’nin bunca yıldır başarısız olmasının sırrı ortaya çıktı. Çeşitli iddia ve komplo söylemleri arasında siyasi yaşamında 3. kez istifa edip giden Deniz Baykal’ın çekilmesinin ardından CHP tabanında yayılan ‘değişim’ ve ‘gençleşme’ sürecinde gündeme gelen ana konu; partili vekillerin Türk standartlarının çok çok üzerindeki yaş ortalaması. CHP milletvekillerinin % 75’i, 50’li yaşların çok çok üzerinde seyrediyor.

GENÇ KADROLAR İŞBAŞINA GELMELİ

Baykal’ın gitmesinin ardından sorgulanan ve tartışmaya açılan ‘dinamizm’ sorunu, hız ve zaman kavramını ön plana çıkaran bilişim ve teknoloji çağında; CHP’nin bu vekilleriyle Türk toplumunun çok gerisinde kaldığını bir kez daha gözler önüne serdi. Şimdi parti tabanında; istifa edip giden Baykal’ın ardından yaşları oldukça yüksek bu vekillerin de gitmesiyle CHP’nin genç kadrolar kurup atağa geçmesi bekleniyor. Yıllar yılı meclisteki koltuklarına adeta yapışmış olan bu vekillerin, yerini gençlere bırakmasıyla CHP’nin hak ettiği yere gelebileceği inancı hızla yayılıyor. 

MİLLETVEKİLLERİNİN

% 75’İ, 55 YAŞ ÜSTÜ

Yapılan bir araştırmaya göre; 99 vekille parlamentoya girdiği 22 Temmuz 2007 seçimlerinde 30-35 yaş sınırında tek bir milletvekili bile seçtirmeyen CHP’nin o dönem 36-40 yaş sınırında ise sadece bir vekili bulunuyor. Yine aynı dönemde meclise giren CHP’li vekillerden 24 tanesi 56-60 yaş sınırında, 24 tanesi de 61 yaşın çok çok üzerinde. 2007 yılı öncesi Türkiye nüfusunun yaş gruplarına göre dağılımında; 50 yaş üzeri oran ise sadece yüzde 19 civarı. Yani nüfusumuzun yüzde 80’inden fazlası 50 yaşın altında.

TAM 86 YAŞINDA

BİLE VEKİL VAR!

 Yüksek yaş ortalamasıyla parti tabanından eleştiri alan CHP’li vekillerin bir kaçı hariç toplum tarafından ne tanınıyor, ne de biliniyor. Ülke yararına hiç bir proje de üretmeyen bu vekillerin mecliste veyahut bölgelerinde ne iş yaptıkları da sorgulanan başka bir mesele. İşte CHP içerisinde yüksek yaşları ile gündeme gelen vekil isimleri: 1924 doğumlu Şükrü Elekdağ 86 yaşında, 1939 doğumlu Birgen Keleş 71 yaşında, 1932 doğumlu Ali Topuz 78 yaşında, 1939 doğumlu Mustafa Özyürek 71 yaşında, 1940 doğumlu Algan Hacaloğlu 70 yaşında, 1946 doğumlu Ensar Öğüt 64 yaşında.

Kaynak : Flashaber Gazetesi

📆 15 Mayıs 2010 Cumartesi 15:36   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR