MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Manşet, Toplum » Maltepeliler “Engelsiz” Türkiye için yürüdü…
Maltepeliler “Engelsiz” Türkiye için yürüdü…


Genci yaşlısı kadını  erkeği gözlerine bant çekti bastonla yol aradı. Görme Engellileri Anlamaya çalıştı 

Yürüyüşe tekerlekli sandalyede katılan Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Lütfü Somun “  tekerlekli sandalye ile ve üstelik bir başkasının itmesinden yardım alarak buraya kadar geldim. Çok zor, çok yorucu bir yürüyüşmüş. Bu zorlukları bugüne dek  görmediğim için asıl  görme engelli olan benmişim” dedi.

Maltepe Belediyesi’nin öncülüğünde Maltepe Kent Konseyi Engelliler Meclisi ‘nin düzenlediği etkinlikte, Belediye Başkan Yardımcıları Ömer Lütfü Somun ve Mehmet Bingöl,  Maltepe Kent Konseyi  Başkanı Mehmet  Ali  Candaş ve  Kent Konseyi  üyeleri, meclis üyeleri ile  çok sayıda Maltepeli  tekerlekli sandalye kullanarak ve gözleri bağlı olarak yürüdü. Maltepe belediye binası önünden başlayan yaklaşık 500 metrelik  yürüyüş,  Maltepe Meydanı’nda sona erdi. Yürüyüşe katılanlar, yol boyunca en çok kaldırıma parkeden araçlarla,  ağaç ve tabela “engeline” takıldılar. Yürüyüşün sona erdiği Maltepe Meydanı’nda bir konuşma yapan Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Bingöl,   “gözlerim bantlı bastonla yaptığım bu yürüyüşün engellerle dolu olduğunu fark ettim. Gerçekten çok zormuş. Bugünden sonra, bu engelleri kaldırmak için elimden geleni yapacağıma söz veriyorum” dedi.

Maltepe Kent Konseyi Başkanı ve Engelliler Meclisi Başkanı da yaptıkları konuşmalarda engelli- engelsiz herkesin toplum içinde eşit olduklarını vurguladılar. Sosyal yaşama katılan, eğitim alan iş sahibi engellilerin sayısının hızla arttığı bir dünya görmek istiyoruz” dediler.

Yürüyüşün ardından Maltepe Meydanı’nda ZİÇEV Zihinsel Engelli ve Rehabilitasyon Vakfı ve DOSTELLER İşitme Engelliler İlköğretim Okulu öğrencileri halkoyunlarından örnekler sergilediler. Görme Engelli Mehmet Ali Türk de halk türkülerinin sevilen ezgilerini seslendirdi.

Galeri
📆 15 Mayıs 2010 Cumartesi 09:58   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR