MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Genel, Kültür-Sanat, Manşet, Toplum » 80 Yıllık Kumaştan Gelinlik
80 Yıllık Kumaştan Gelinlik


Tamzara’da Ermelilerden kalan son hatıra
bir top Tamzara kumaşı…
Bu kumaş Giresun Üniversitesi Şebinkarahisar Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Moda Tasarımı ve Konfeksiyon Bölümü Öğr.Gör.Leyla Kaya Durmaz’ın rehberliğinde Bahar Aksu tarafından gelinlik yapıldı…

Giresun Üniversitesi Şebinkarahisar Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Moda Tasarımı ve Konfeksiyon Bölümü Öğr.Gör.Leyla Kaya Durmaz’ın rehberliğinde, son sınıf öğrencilerinden, Habibe Fındık, Seda Atlı, Sema Ömeroğlu Reis, Betül Ergun, Betül Düşgün, Tülay Oğiş, Bahar Aksu, Esra Havuz, Ferda Cansu Polat, İrem Yüksel, Yağmur Köseoğlu, Burcu Türkel tarafından 24 parçadan oluşan koleksiyon 1.Tamzara Defilesi’nde sunulmuştur. Koleksiyon parçaları, Tamzara Dokumasının farklı giyim çeşitlerinde kullanılabileceği vurgusunun yapılması açısından, casual, sanatsal ve deneysel tasarımlar olarak üç grup altında toplanmıştır. Koleksiyonda 21 parçanın tamamı Tamzara Dokuması’ndan diğer 3 parça ise denim ve şifon kumaşlar kullanılarak kombinlenmiştir. Yapılan tasarımların model özelliklerine göre düz, ajurlu ve desenli tamzara dokumaları Şebinkarahisar Halk Eğitim Merkezi tarafından dokunmuştur. Tasarımların tamamının kalıpları öğrenciler tarafından, origami ve yaratıcı kalıp teknikleri kullanılarak hazırlanmış ve dikilmiştir. Tasarımlarda kullanılan aksesurlar da öğrenciler tarafından hazırlanmıştır.

80 YILLIK TAMZARA KUMAŞI ODUNLUKTAN ÇIKTI..

Tamzara Kaymakamlığı tarafından organize edilen, Model Organizasyonunu Talent Ajans’ın yaptığı defilenin son parçası olan ve Manken Cansu Boru’nun sunduğu gelinlik tasarımı Giresun Üniversitesi Şebinkarahisar Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Moda Tasarımı ve Konfeksiyon Bölümü son sınıf öğrencisi Bahar Aksu’ya aittir. Gelinliğin kalıp ve üretim aşamalarında Habibe Fındık ve Ferda Cansu Polat’da yer almıştır. Gelinlik tasarımının tamamı tamzara dokumasından oluşmakta olup, Tamzaralı Murat Biber ve Temel Meletli kaynak kişilerinden alınan bilgiye göre, 80 yıllık bir tamzara bezi dokumasıdır. Ermeniler zamanında çarşaf ipinden dokunduğu belirtilmiştir. Öğrencilerin koleksiyon için yaptıkları Tamzara ziyaretinde, Teyfik Çakır’a ait olduğu belirtilen evden koleksiyonda kullanmaları için verilen kumaş, küflerden ve kirlerden arındırılarak tasarımda kullanılmıştır. Gelinliğin belindeki ajur ve omuz detayında kullanılan tamzara dokumaları Şebinkarahisar Halk Eğitim Merkezi tarafından dokunmuştur.

📆 24 Haziran 2015 Çarşamba 11:36   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR