MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Manşet, Toplum » Güler Osmanlı Mutfağı Ahırkapı Hıdrellez Şenliklerinde..!
Güler Osmanlı Mutfağı Ahırkapı Hıdrellez Şenliklerinde..!


Güler Osmanlı Mutfağı  bu yıl Ahırkapı Hıdrellez Şenliklerinde .Şenliğe gelen misafirler Güler Osmanlı Mutfağı Osmanlı Mutfağı’nın bir birinden leziz ürünlerini tatma şansı bulacaklar.

Demirhindi Şerbeti : Osmanlı Mutfağı’nın olmazsa olmazlarından olan 600 yıllık Şerbeti Güler Osmanlı Mutfağı 365 gün bu lezzeti sunan ender yerlerin başında geliyor.

Padişah Tatlısı : Güler Osmanlı Mutfağı’nın özel bir lezzeti tadanların müptelası olduğu sıradışı bir lezzet.

Osmanlı Pilavı : Osmanlı Mutfağı’nın önemli pilavlarından Nohutlu, Tarçınlı, Tereyağlı, Et Suyuyla yapılan Güler Osmanlı Mutfağı’nın özel pilavlarından.

Ahırkapı Hıdrellez Şenlikleri Hakkında ;

“Ahırkapı Hıdrellez Şenlikleri”nin on birincisi bu yıl da 5 Mayıs Çarşamba akşamı yapılacak. Geçen yıl, öncekilerden farklı olarak, “İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti ” etkinlikleri kapsamına alınan ve Ahırkapı Sokak ve civarında değil, deniz kıyısındaki “AHIRKAPI PARKI”nda yapılan Şenlik, bu yıl da aynı yerde kutlanacak…

Ahırkapı Hıdrellez Şenlikleri’ne gösterilen yoğun ilgi, katılımcı sayısının her yıl giderek artmasına, bu da tarihi yarımadanın çok da geniş olmayan sokaklarında rahatça hareket edilememesine yol açıyordu. Bu nedenle “Ahırkapı Hıdrellez Şenlikleri Derneği”, geçen yıl hem katılımcıların daha rahat etmesi hem de Hıdrellez geleneklerine daha uygun olduğu için şenliği deniz kıyısına taşımıştı. 2010 Hıdrellezi, 5 Mayıs 2010, Çarşamba akşamı yine sahildeki “AHIRKAPI PARKI”nda ve 17.00-24.00 saatleri arasında yapılacak. Geçmiş yıllardan farklı olarak bu yıl bazı yenilikler var. Örneğin, Roman müzik grupları, bu yıl öğle saatlerinde Sultanahmet Meydanı’nda farklı noktalarda çalmaya başlayacak. Akşamüzeri müzik çalmaya devam ederek bulundukları noktalardan Şenlik alanına doğru yürüyüşe geçecekler. Keza bu yıl yiyecek-içecek alımlarında kupon uygulaması kaldırılacak. Yiyecek- içecekler bu sene şenliklerde içinde Fatih bölgesindeki önemli yiyecek-içecek merkezlerinin benzerlerinin bulunacağı çeşitli “sokak”larda satılacak. “Hocapaşa”, “Kadınlar Pazarı”, “Kumkapı” ve “Ahırkapı” gibi sokakların yanı sıra “Hıdrellez Meydanı”ında ve “İstanbul Lezzetleri” standlarında da alış-veriş yapılabilecek. Bu sayede katılımcıların uzun kuyruklarda beklemesi önlenecek.

Program ;

16.45 * Sultanahmet Meydanı’nda İlk Açılış – Roman Grupları Eşliğinde Ayasofya Meydanı’ndan Ahırkapı Parkı’na Yürüyüş: “Çalgıcı Alayları”

17.00 * Ahırkapı Park’ta “Hıdrellez 2010” açılışı

*Standlarda çeşitli bahar yiyecek ve içecekleri… (Dönerci, kokoreçci, nohutlu pilavcı, köfteci, balık-ekmekçi, midye dolmacısı, midyeli-pilavcı, börekçi, baklavacı, dondurmacı, kuruyemişçi, ve diğer…)

*Demirhindi Şerbeti, limonatacı ve diğer her türlü içecek arabaları… Roman müziklerinden canlı örnekler…

18.00 * Güler Osmanlı Mutfağı’nın İkramı : Osmanlı Mutfağı’nın bir birinden leziz ürünlerini gelen misafirlere sunacak.

📆 05 Mayıs 2010 Çarşamba 11:10   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR