MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum » Geleneksel Ramazan Eğlencesi Maltepe’de
Geleneksel Ramazan Eğlencesi Maltepe’de


Geleneksel Ramazan eğlencesi Maltepe’de hayat buldu
Maltepeliler, geleneksel Ramazan eğlencelerinin vazgeçilmezlerinden olan ortaoyunu ile büyük bir coşku içerisinde iftarını açtı.
“Ramazan Maltepe’de yaşanır” sloganıyla Ramazan coşkusunu ilçede yaşatmaya çalışan Maltepe Belediyesi, iftarın dördüncü gününde yaklaşık bin 800 kişiye iftar verdi. Maltepelileri “Sevgi Sofrası”nda buluşturarak, Ramazan ayının özünü teşkil eden dostluk ve yardımlaşma bilincini topluma aşılamaya çalışan Maltepe Belediyesi’nin Ramazan etkinliği, birbirinden ilginç gösterileri, Ramazan sohbetleri, konserler, kaligrafi ve ebru çalışmalarıyla göz doldurdu. Hemşeri derneklerinin bulunduğu stantların ve çeşitli atölyelerin de toplumsal dayanışmaya örnek teşkil ettiği etkinlikte ücretsiz sağlık taraması da gerçekleştirildi.
“RAMAZAN’DA NAMAZLA TANIŞIN”
Etkinliklerde ilk olarak Ramazan sohbetleri kapsamında ilahiyatçı ve araştırmacı yazar Ahmet Bulut, “Namazla Yaşamak” konulu bir sohbet gerçekleştirdi. Dinin direği, cennetin anahtarı ve müminin miracı diye nitelendirilen namazın önemine değinen Bulut, “Yaklaşık 10 yıldır, memleketi ve Avrupa’yı dolaşarak namazın önemini anlatıyorum. Birçok kitabım var. Sohbetlerime katılarak şeytanın bacağını kırıp namaza başlayanlar var. Bu, beni çok mutlu ediyor. Ramazan, namazla tanışmak için çok önemli bir aydır. Nasıl vücudumuzun suya, çaya, çorbaya ihtiyacı varsa namaza da ihtiyacı var” dedi.
“NAMAZSIZLIK HASTALIĞIMIZ VAR”
Gerçekleştirdiği sohbet programlarında yaşadığı ilginç anıları da vatandaşlarla paylaşmayı ihmal etmeyen Bulut, konuşmasına şöyle devam etti: “Bizi namazdan uzaklaştıran 3 temel sebep var. Bunlardan birincisi Allah ile aramızın açılması. Müslümanlar nasıl bir Allah’a iman ediyor, bilmiyorlar. Çoğumuzun ezbere bildiği İhlâs Suresi aslında Allah’ın, kendini bizlere anlattığı bir sure. Sonra Ayetel Kürsi, sonra Haşr Suresi’nin son üç ayeti. Bunların hepsi bize Allah’ı çok iyi biçimde anlatır. İkincisi namaz bilinci eksikliğimiz var. Ramazan ayı bu eksikliği gidermek için çok önemli bir aydır. Peygamber Efendimiz der ki; ‘Ramazan ayının ilk gecesi girince şeytanlar ve cinlerin azgınları zincire vurularak bağlanır. Cehennemin kapıları kapatılır, hiçbir kapısı açılmaz. Cennet kapıları ise sonuna kadar açılır, hiçbirisi kapalı tutulmaz.’ Burası çok önemlidir. Bizde bir hastalık var. O da namazsızlık hastalığı. Bunu yenmeliyiz. Üçüncüsü de tembelliğimiz. 24 saatte sadece 1 saatimizi namaza ayıramıyoruz.”
GELENEKSEL ORTAOYUNU SAHNELENDİ
Bulut’un sohbeti sonrası sahne alan orta oyuncuları da, geleneksel Ramazan eğlencelerinin vazgeçilmezlerinden olan ortaoyununu oynadılar. Vatandaşlardan tam not alan oyunla, çocuklar eğlenceli dakikalar geçirdi. Etkinlik, Atakan Konakçı’nın verdiği tasavvuf konseriyle son buldu. (21.06.2015)

📆 22 Haziran 2015 Pazartesi 14:37   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR