MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Atatürk, Manşet, Toplum » Binlerce Vatandaştan Medeni Kanun Yürüyüşü
Binlerce Vatandaştan Medeni Kanun Yürüyüşü


Binlerce Vatandaş Medeni Kanun İçin Yürüdü

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği tarafından Şişli’de düzenlenen yürüyüşte binlerce vatandaş Medeni Kanun’u yok sayan söylem ve eylemlere tepkisini dile getirdi.
İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği, kadınların Medeni Kanun ile kazandığı hakların geri götürülmesine izin vermeyeceklerini haykırmak ve 1,5 milyon destekçiye ulaşan imza kampanyasının sonuçlarını duyurmak için 20 Haziran’da İstanbul’da bir yürüyüş düzenledi.

Topladıkları küfeler dolusu imza ve pankartlar ile Şişli’deki Atatürk Evi önünden yürüyüşe geçen kadınlar, “Resmi nikah olmadan imam nikahına hayır”, “Laiklik ilkesi kadın haklarının güvencesi” ve “Evlilik yaşı uygulansın, çocuk gelin olmasın” sloganlarıyla tepkilerini dile getirdiler. Çevrede bulunanlar da alkışlarla yürüyüşe destek verdi.

Halkın yoğun katılım gösterdiği yürüyüşün ardından, tiyatro sanatçısı Gülsen Tuncer, Medeni Kanunuma Sahip Çıkıyorum kampanyasının amacını anlatan kısa bir konuşma gerçekleştirdi. Yürüyüşe katılımıyla destek veren Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü de bir konuşma yaparak “Bugün kadınların günü. Biz bugün kadınların hizmetkarıyız. İKKB’nin kadın haklarındaki geri gidişe dikkat çekmek amacıyla başlattığı Medeni Kanunuma Sahip Çıkıyorum kampanyası büyük başarıya ulaştı. Biz de her zaman destekciniz olmaya devam edeceğiz. ” dedi.

Konuşmadan sonra, İKKB Koordinatörü Av. Nazan Moroğlu tarafından birliğin kaleme aldığı ortak çağrı metni okundu. Yeni kurulacak hükümete, sivil topluma ve kadınlara seslenilen çağrıda, evlilik yaşı kuralının uygulanması ve “çocuk” yaşta evliliklerin engellenmesi konusunda acilen adım atılması gerektiğinin altı çizildi. Çağrıda, Kadın Bakanlığı’nın yeniden kurulması talebi de tekrarlandı ve kadına yönelik vahşetin bir an önce önlenmesi gerektiği vurgulandı.

Çağrıda ayrıca; “Anayasa Mahkemesi’nin resmi nikah olmadan dini nikahı suç olmaktan çıkaran iptal kararını reddediyoruz. Kadın ve çocuk hakları ihlallerini önlemek için yeni düzenleme yapılmasını istiyoruz.” denildi.

Medeni Kanun’a Sahip Çıkıyorum yürüyüşü, Ekrem Ataer Halk Korosu’nın verdiği konserin ardından sona erdi.

📆 22 Haziran 2015 Pazartesi 14:25   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR