MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Genel, Manşet, Toplum » Kılıç, Almanya’da Maltepe’de Yapılacak Projeleri Görüştü
Kılıç, Almanya’da Maltepe’de Yapılacak Projeleri Görüştü


Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Alman meslektaşları ve yerel yöneticilerle Maltepe’de gerçekleştireceği projeleri ve yatırımları masaya yatırdı.

Maltepe Belediye Başkanı Kılıç, ırkçılık, göçmenlerin sorunları, İslamofobi gibi önemli sorunlarla mücadelede yerel yönetimlere büyük görevler düştüğünü hatırlatarak, “Başta bu konular olmak üzere çeşitli konularda işbirliğini konuştuklarını” söyledi.

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, her yıl Almanya’nın Hamburg eyaletinde geleneksel düzenlenen “Altonale Kültür Festivali’ kapsamında Hamburg eyaleti Başbakanı Olaf Scholz ve Altona İlçe Belediye Başkanı Liane Melzer ile bir araya gelerek, ortak projeleri görüştü.

Belediye Başkanlığını yaptığı Maltepe’yi uluslararası merkez yapmak için birçok ülkeyle birebir görüşmelerde bulunan Ali Kılıç, Sosyal Demokrat Partili (SPD) Hamburg Eyalet Başbakanı Olaf Scholz ve Altona İlçe Belediye Başkanı Liane Melzer ile görüştü. Kılıç, görüştüğü Scholz ve Melzer’i Ekim ayında İstanbul’da gerçekleştirilecek uluslararası belediyeler konferansına davet etti. Toplantıdan sonra gazetecilere açıklama yapan Maltepe Belediye Başkanı Kılıç, ırkçılık, göçmenlerin sorunları, İslamofobi gibi önemli sorunlarla mücadelede yerel yönetimlere büyük görevler düştüğünü hatırlatarak, başta bu konular olmak üzere çeşitli konularda işbirliğini konuştuklarını söyledi.

180 BELEDİYE KARDEŞ

Geçtiğimiz yıl Paris’te ünlü haftalık siyasi hiciv dergisi ‘Charlie Hebdo’ya düzenlenen saldırıdan sonra Maltepe Belediyesi olarak toplumsal uzlaşma ve dayanışmanın bir örneği olarak yerel yönetimlerin harekete geçirilmesi amacıyla Maltepe’de uluslararası konferans düzenlemeyi planladıklarını hatırlatan Kılıç, Almanya ile Türkiye arasında 180 belediye ile kardeş şehir protokolü imzalandığını açıkladı. Kılıç, Maltepe ile Altona ilçesi arasındaki kardeş şehir projesi çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE MERKEZİ

Türkiye’de ciddi bir sorun olan uyuşturucu ile mücadele için Maltepe’de bir merkezi kurmak istediklerini ifade eden Kılıç, meslektaşlarıyla, Hip-Hop Akademi, kadın sığınma evleri gibi konularda birlikte neler yapabileceklerini konuştuklarını anlattı. Kılıç, şunları söyledi: “Yurtdışında hangi başarılı proje varsa onu hayata geçirmeye çalışacağız. Örneğin halk eğitim merkezleri gibi kurumları daha aktif hale getireceğiz. Daha çok gence meslek eğitimi hakkı vereceğiz.”

FESTİVALE “MALTEPE” DAMGASI

Öte yandan Kılıç, Hamburg’un Altona ilçesinde 17’ncisi düzenlenen ve 19 Haziran’dan 5 Temmuz‘a kadar devam edecek olan, “Geleneksel Altonale Kültür Festivali”nin açılış törenine de katıldı. Burada da meslektaşları ve Almanya’nın önde gelen siyasi figürleriyle görüşme imkanı bulan Kılıç, Maltepe hakkında yabancı parlamenterlere bilgi vererek, “Altona-Maltepe kardeş şehir projesi” hakkında gelinen süreci değerlendirdi. Altona İlçe Belediye Başkanı Melzer ise gelecek yıl 18’incisi yapılacak “Altonale Kültür Festivali”nde Maltepe’nin de kültürel anlamda destek sunması noktasında Kılıç’ı Altona’ya davet etti.

Hamburg Eyalet Başbakan Yardımcısı Katharina Fegebank ise, Ali Kılıç’a yakın ilgi göstererek Ekim ayında İstanbul’da düzenlenecek olan “Uluslararası Belediyeler Toplantısı”na katılmak istediğini ve bu tür çalışmaların toplumsal barış ve uzlaşmaya katkı sunacağını söyledi.

📆 22 Haziran 2015 Pazartesi 14:23   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR