MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Genel, Manşet, Sağlık, Toplum » Diyabet Hastaları Doktor Kontrolünde Oruç Tutmalı

Diyabet Hastaları Doktor Kontrolünde Oruç TutmalıRAMAZAN’DA DİYABET HASTALARI DOKTOR KONTROLÜNDE ORUÇ TUTMALI
Ramazanın gelmesiyle birlikte diyabet hastalarının oruç tutup tutmayacakları da gündeme geliyor. Diyabet hastaları oruç tutup tutmayacaklarına mutlaka doktorlarına danışarak karar vermelidir. Hastalar, beslenme tedavilerini doktorları ile görüşerek, gerekli düzenleme ve diyeti yaparak oruç tutabilirler. Yard. Doç. Dr. Erol Vural oruç ve diyabet hakkındaki görüşlerini aktarıyor.
Diyabet hastalarının tedavileri oruç tutabilecekleri şekilde düzenlenebilir. Yard. Doç. Dr. Erol Vural hasta ve doktorun beraber yürütecekleri bir tedavinin diyabetin seyrinde önemli olduğunu belirtiyor. Tip 2 diyabeti olanların büyük bir kısmı insülin kullanımına ihtiyaç duymazlar. Bu nedenle istenildiği zaman, ağızdan alınan ilaçlar, düzenli beslenme ve diyet ile oruç tutabilirler. Tip 1 diyabetine sahip hastalar insülin kullandığı için kompleks bir tedaviye ihtiyaç durabilirler.
Diyabet hastalarında oruç tutmaya engel durumlar nelerdir?

Yard. Doç. Dr. Erol Vural hipoglisemi ( şeker oranının düşmesi ) ve hiperglisemi ( şeker oranının yükselmesi ) sahip olan diyabet hastalarının oruç tutmasının tehlikeli olduğunu belirtiyor. Kişinin diyabet kontrollerinin derecesi, hastalığın yan etkileri ve şeker kontrolü dışında kullanılan ilaçlar dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer alıyor. Diyabet hastaları şeker ölçümlerini zamanında yaparak, hipoglisemik ataklardan kaçınmaları gerekmektedir. Hipoglisemi durumunda diyabet hastalarının oruçlarını bozmaları tavsiye edilmektedir.
Diyabet tedavisi nasıl olmalıdır?
Yard. Doç. Dr. Erol Vural insülin salgılamasını artıran ve insüline karşı hassasiyeti artırarak çalışan ilaçlar olduğu için bu ilaçların düzenlenmesi büyük önem taşımaktadır diye belirtiyor. İnsülin kullanmayan diyabet hastalarının tedavisine başlamadan önce insüline karşı hassasiyeti artıran ilaçların kullanılması gerekiyor. Bu ilaçlar ile glikoz kontrolü sağlanamadığı takdirde uzun süre etkisi süren ve insülin salgılatan ilaçlar kullanılmamalıdır. Ramazan ayında tokluk kan şekerinin kontrol altında tutulması için yiyeceklerdeki karbonhidrat emilimini yavaşlatan ilaçlar kullanılması önerilmektedir.
Diyabet hastalarının oruç tutarken dikkat etmesi gerekenler
Yard. Doç. Dr. Erol Vural dikkat edilmesi gereken hususları aşağıdaki şekilde sıralıyor;
Diyetisyenden yardım alınarak detaylı bir beslenme programı uygulanmalı,
Sahur ve iftardan ayrı olacak şekilde 10.00 – 11.00 saatleri arasında bir ara öğün ile öğün sayısı üçe çıkarılmalı,
Ekmek, hamur işi, pirinç pilavı, makarna, patates, şekerli yiyecekler gibi karbonhidrat bulunduran yiyecekler kısıtlanmalı,
Tek seferde büyük porsiyonlar yerine ölçülü porsiyonlar tercih edilmeli.

📆 19 Haziran 2015 Cuma 11:49   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR