MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Dünyadan, Etkinlikler, Genel, Manşet, Toplum » “17 Haziran Dünya Kuraklıkla Mücadele Günü”ne Farkındalık
“17 Haziran Dünya Kuraklıkla Mücadele Günü”ne Farkındalık


“17 Haziran Dünya Kuraklıkla Mücadele Günü”ne farkındalık yaratan anlamlı bir adım!

GERİ DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARIYLA YEŞİL BİR DÜNYAYA ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLAYAN ÇEVKO’DAN 2 BİN FİDANLIK ORMAN!

Türkiye’de sürdürülebilir bir dünya için sürdürülebilir geri kazanım sisteminin kurulması amacıyla 24 yıldır faaliyet gösteren; 2014’te yaptığı çalışmalarla ülkemize yaklaşık 1,5 Milyar TL’lık katkı sağlayıp, 4 milyon adet ağacı (400 bin dönümlük orman arazisi eşdeğerinde…) yok olmaktan kurtaran ÇEVKO Vakfı, yeşil bir dünya için yine anlamlı bir attı.

Geçen yıl yaptığı çalışmalarla ayrıca 6.316.143 m3 su tasarrufu (Aydın ilinin yaklaşık 40 günlük su ihtiyacına eşdeğer…) sağlayan ÇEVKO, Denizli Çal Ağaçlandırma Sahası’na 2 bin fidanlık bir orman kurdu.

Sanayi, yerel yönetim ve tüketicilerin katkı ve katılımları ile çevresel değerleri korurken, enerji ve kaynak kullanımında da tasarruflar sağlayan geri kazanım çalışmaları kapsamında; vakıf ile Yeşil Nokta marka lisans sözleşmesi olan firmalar için oluşturulan “ÇEVKO Vakfı Ormanı”nın dikim töreni, ÇEVKO Vakfı’nın üst düzey yönetiminin yanı sıra bu anlamlı çalışmada işbirliği yaptığı TEMA Vakfı yetkililerinin de katılımıyla yapıldı.

Kuraklıkla, çölleşme ile mücadelede özellikle ağaçlandırmanın önemi büyük!

“ÇEVKO Vakfı Ormanı” ile “17 Haziran Dünya Kuraklıkla ve Çölleşme ile Mücadele Günü”ne de farkındalık yaratmayı amaçladıklarını paylaşan ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer, sürdürülebilir bir dünyanın ancak yarının kaynaklarını tüketmemek; aksine ekosistemi sağlayan, biyolojik doğal örtüyü yaratan tüm kaynakları korumak, hatta çoğaltmak üzerine kurulu olduğunu söyledi.

1994 yılında, Birleşmiş Milletler’in aldığı kararla; Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü olarak kabul edilen bu günün öneminin altını çizen İmer, “Erezyon nedeniyle taşınan milyonlarca ton verimli toprağın kaybı, dünyayı çölleşmeye götürüyor. Küresel ısınma, çarpık kentleşme ve orman alanlarının yok edilmesi bu durumu hızlandırıyor. Kuraklıkla, çölleşme ile mücadelede özellikle ağaçlandırmanın önemi büyük. Biz de ÇEVKO olarak, bu mücadeleye küçük de olsa önemli bir adım ile katıldık. Geri dönüşüm ile çevresel değerleri korumaya, yeşil bir dünyaya destek vermeyi daima sürdüreceğiz” dedi.

ÇEVKO Vakfı Hakkında: Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı, Türkiye’de ambalaj atıklarının ekonomik ve düzenli geri kazanımı için sanayi, yerel yönetim ve tüketicilerin katkı ve katılımları ile sürdürülebilir bir geri kazanım sisteminin kurulmasına katkıda bulunmak amacıyla, 1 Kasım 1991’de ülkemizin 14 önde gelen sanayi kuruluşunun girişimleri ile kurulmuş, kar amacı gütmeyen bir vakıftır. 2002 yılında uluslararası “Yeşil Nokta” markasının Türkiye’deki kullanım hakkını elde eden ÇEVKO Vakfı, Avrupa’da çok yaygın olan bu markayı kullanan geri kazanım örgütleri ailesine katılmış ve ülkemizi Avrupa Birliği’nde temsil etme hakkını kazanmıştır.

📆 18 Haziran 2015 Perşembe 17:46   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR