MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Atatürk, Genel, Manşet, Toplum » Ramazan Çoşkusu Maltepe’de
Ramazan Çoşkusu Maltepe’de


Ramazan coşkusu Maltepe’den başladı
Yüzlerce Maltepeli, semazen ve mehteran gösterisi, Kur’an tilaveti ve Sami Savni Özer konseriyle Ramazan’a merhaba dedi.
Ramazan coşkusu her sene olduğu gibi bu sene de Maltepe’den başladı. Maltepe Belediyesi, Ramazan öncesi muhteşem bir etkinlik düzenleyerek, “11 Ayın Sultanı”nı büyük bir coşkuyla karşıladı. Organik Halk Pazarı’nda gerçekleştirilen ve ilk olarak İstanbul Mehteran Takımı’nın eşsiz mehteran gösterisiyle başlayan “Hoş geldin Ramazan” etkinliği, Güney Afrikalı Dünya Kur’an-ı Kerim okuma birincisi Abdurrahman Sadien’in Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam etti. Sadien’in eşsiz yorumu, alanda duygu dolu anların yaşanmasına neden olurken, tasavvuf müziği sanatçısı Sami Savni Özer de sahne alarak, Maltepelilerin coşkusuna ortak oldu. Etkinlik alanında köy derneklerinin stantlarının ve ebru sanatı alanlarının yer alması dikkat çekti.
MÜFTÜDEN İYİLİK VURGUSU
Sunuculuğunu Fethi Çağıl’ın yaptığı etkinliğin açılış konuşmasını yapan Maltepe İlçe Müftüsü Ahmet İnciler, “Nefsimizi terbiye edip arınacağımız mübarek bir ayı karşılıyoruz. Ramazan, hoşgörü, barış ve kardeşlik demektir. Bu yılki Ramazan temamız: ‘Vakit İyilik Vakti, Bu Ramazan Ve Her Zaman.’ Bu vesileyle ihtiyacı olanlara, kalbi kırık olanlara, gönlü incinenlere destek olmalı, daha güzel bir hayat yaşamalarının önünü açmalıyız. Ramazan anlam olarak yaz yağmuru gibidir, tozu toprağı götürür ve arındırır. Aynı zamanda güneşin karşısındaki taşların ısınmasıdır. Bu da günahlarımız için oruç tutup pirüpak olmak anlamına gelir. Herkese hayırlı Ramazanlar” dedi.
“SEVGİ SOFRALARINDA BULUŞACAĞIZ”
İncilerden sonra kürsüye gelen Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç da “Bu mübarek ayı hep birlikte kucaklamak üzere bir araya geldik. Sevginin her zaman yüce tutulduğu, hiçbir Maltepelinin ötekileştirilmediği güzel bir Ramazan geçirmek istiyoruz. 11 Ayın Sultanı Ramazan’da zengin-fakir ayrımı olmadan, herkesin yan yana olduğu sevgi sofralarında orucumuzu hep birlikte açacağız. Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) der ki, ‘Oruç aç kalmak demek değildir, aynı zamanda açı arayıp onu doyurmanın da adıdır.” Amacımız bu noktadan hareketle insanlarımızı bu sofralarda buluşturmak ve geleneksel değerlerimizi gençlere aktarmak. Unutmayalım ki bu değerler barışı getirir. İslamiyet barış dinidir. Ramazan Ayı’nda sadece orucumuzu açmayacağız. İslam’ın özü olan sevgiyi büyütecek, bu topraklarda barışı ve kardeşliği yeşerteceğiz. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ne demiştir: ‘Yurtta barış, dünyada barış’ Bunu unutmayalım” diye konuştu.
“BÜTÜN ANADOLU BU MEYDANDA”
Konuşmasında “Bütün Anadolu’yu bu meydanda toplayacağız” diyerek Ramazan’da yapılacak etkinliklerden de bahseden Kılıç, şöyle konuştu: “Temel amacımız sevgiyi yüceltmek, farklı olsak da birlikte yan yana durabilme, tartışma, fikir alışverişinde bulunma ve saygı kültürünü tesis etmek. Bu kapsamda köy derneklerimiz burada stant açarak sizlerle olacak, ebru sanatının örneklerini 30 gün boyunca burada sergileyeceğiz. Yine sahilde ‘çekirdek-gazoz bizden, izlemesi sizden’ diyerek açık hava sinema günleri düzenleyeceğiz. 15 noktada iftar sofraları kuracağız. Daimi iftar sofralarımız bu alanda olacak. Ayrıca kukla, karagöz-hacivat gösterileri, dini sohbetler de düzenleyeceğiz.”
2015 Ramazan etkinlikleri kapsamında Maltepe Belediyesi, kuracağı “Sevgi Sofraları”nda her gün 1500 kişiye iftar vereceği gibi, konser ve sohbet programları da gerçekleştirecek. Yine bu kapsamda açık havada nostaljik sinema günleri ve inanç turları düzenlenecek. Ayrıca etkinlik alanında yöre dernekleri de stant açarak kültürlerini tanıtacak.

📆 18 Haziran 2015 Perşembe 11:56   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR