MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Genel, Manşet, Toplum » Marmara Elazığlılar Derneği’nden Kampanya

Marmara Elazığlılar Derneği’nden KampanyaMARED ORGANİZASYONUNDA GERÇEKLEŞEN “FİKRET MEMİŞOĞLU FOTOĞRAF SERGİSİ”, MANEVİYATI YÜKSEK, ANLAMLI BİR KAMPANYAYA VESİLE OLDU
Marmara Elazığlılar Derneği Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Birim Başkanlığı bir açıklama yaparak, MARED olarak, Fikret MEMİŞOĞLU’nun doğumunun 100. Yılı olması nedeniyle; 2015 yılını “Fikret MEMİŞOĞLU Yılı” ilan ettiklerini belirtti.
Bu münasebetle; MARED Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut KAHRAMAN yıl içerisinde bir ayağı Elazığ, bir ayağı İstanbul’da olmak üzere bir dizi etkinlikle O’nu yad edeceklerinin altını çizerek, Elazığ’a hizmet etmiş büyüklerimize sahip çıkmak , onları yeni nesile, Elazığlı gençlere tanıtmak misyonu ile yola çıktıklarını ifade etti.
Etkinliklerin ilk ayağı olarak, 12 Haziran 2015 Cuma saat 14:00 da, Elazığ Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezinde “FİKRET MEMİŞOĞLU SERGİSİ” açılışı yapıldı. 12-13-14 Haziran tarihlerinde, tüm Elazığlılar’a sunulan bu kültür hizmetine ilgi büyüktü. Fotoğraf Sergisi öncesi, Fikret MEMİŞOĞLU’nun arşivlerde muhafaza edilen tüm resimleri toparlanıp, MARED Başkanı Mahmut KAHRAMAN tarafından büyük titizlikle taranarak yaklaşık 3 aylık bir hazırlık çalışması yapıldı. Elazığ’ın cadde ve sokakları Fikret MEMİŞOĞLU billboard ve afişleri ile donatıldı. Ankara’da yaşamını sürdüren oğlu Güçmen MEMİŞOĞLU, İstanbul’da bulunan kızı Salkım MEMİŞOĞLU ve torunu Elazığ’a davet edildi.
MARED Başkanı KAHRAMAN’ın çekim ve röportajlarında bizzat bulunarak özel olarak hazırladığı, Fikret MEMİŞOĞLU’nun 20 dakikalık belgesel gösterimi ile başlayan maneviyatı yüksek bu anlamlı organizasyonda, Elazığ’ın yerel basını, kültür adamları, eğitimciler, akademisyenler bir araya geldi.
Bu organizasyonun baş mimarı Başkan KAHRAMAN, açılış konuşmasında şunları söyledi: “Yaptığı araştırmalarla, yazdığı kitaplarla, dergilerle, makalelerle ve sivil toplum örgütlerinde yaptığı çalışmalarla birçok ilke imza atan şair, yazar, vakıf insanı, siyasetçi, başarılı bir avukat, hakim, bir müzik adamı, halk oyunları eğiticisi ve ölümünün üzerinde uzun yıllar geçmesine rağmen insanların gönlünde taht kuran bir gönül insanını anmak için buradayız. Fikret MEMİŞOĞLU, Harput kültürünü araştırmış, yetiştiği topraklara sevgisini, vefasını göstermiş bir insandı. Bu uğurda malını, mülkünü hatta sağlığını feda etti . Fikret MEMİŞOĞLU ile ne kadar öğünsek azdır.” dedi. Açılış programında, Naci ONUR, Yavuz HAYKIR, Lokman TASALI, Güçmen MEMİŞOĞLU ve Tahsin ÖZTÜRK de Fikret MEMİŞOĞLU’nu anlattılar. Sergiyi ziyaret eden tüm misafirlere, belgesel CDsi ve broşürler dağıtıldı.
Marmara Elazığlılar Derneği tarafından düzenlenen sergide, önemli bir karara da imza atıldı.
Doğumunun 100.yılı olması münasebetiyle Elazığ’da yeni açılan “KÜLTÜR PARK”ın adının, Elazığ belediyemizce “FİKRET MEMİŞOĞLU KÜLTÜR PARKI” olarak değiştirilmesi konusunda MARED bir KAMPANYA başlattı. Sergiye gelen kültür adamları ve tüm davetlilerle beraber fikir birliğine varıldı.
MARED Başkanı Mahmut Kahraman, sergiyi ziyaret eden Milletvekilimiz Şuay ALPAY ve Elazığ Vali Yardımcısı Sayın Üzeyir YILMAZ’ dan da destek sözü aldı. KAHRAMAN, bu konuda ciddi bir kamuoyu oluşturulmasının gerekli olduğunu, İstanbul’a döndükten hemen sonra gerekli girişimlerde bulunacaklarını da belirtti.

📆 17 Haziran 2015 Çarşamba 14:09   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR