MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Manşet, Toplum » Görmez, Batı Trakya’da Bektaşi Dergahını ziyaret etti
Görmez, Batı Trakya’da Bektaşi Dergahını ziyaret etti


İslam dünyasında yaşanan Kamil İnsan sorununun, irfan geleneğini kaybetmekten dolayı olduğunu kaydeden Başkan Görmez, şunları söyledi;

“Hoca Ahmet Yesevi ve Hacı Bektaş-ı Veli İslam’ın rahmet mesajlarını bu topraklara yaydılar…”

Beraat Kandili’ni Batı Trakya’daki millet varlığımızla birlikte geçirmek üzere Batı Trakya’da olmaktan, Batı Trakya’daki kardeşlerimizle bu güzel geceyi idrak etmekten hakikaten büyük bir mutluluk ve bahtiyarlık duydum. Türkiye’ye dönerken bu dergaha uğramamak olmazdı. Hem Anadolu’da, hem de Rumeli’de bu dergahları kaybetmekle İslam medeniyeti çok şey kaybetti. Bugün burada ziyaret ettiğimiz zat ve benzeri insanlar asırlar önce, beş, altı, yedi asır önce İslamiyet’in en büyük ideali olan “insan-ı kamil” idealini bu topraklara getirmek için geldiler. Hem Hoca Ahmet Yesevi, hem Hacı Bektaş-ı Veli’nin “kamil insan” öğretisini yer yüzünde yaymak için bu topraklara yüce dinimizin rahmet mesajlarını getirdiler. Ben onlara rahmet diliyorum.

“Son asırlarda İslam dünyasında Kamil İnsan sorunu yaşanıyorsa, irfan geleneğimizi kaybettiğimizdendir…”

Son asırlarda, son yıllarda, İslam dünyasında bir “kamil insan” sorunu yaşıyorsak, irfan geleneğimizi, bu medeniyetimizde “kamil insan” yetiştirme mekanları olan dergahları zayıflattığımızdan, bu dergahları kaybetmiş olmaktan dolayı çok büyük kayıplar yaşadığımızı ifade etmek isterim. Dört Kapı, Kırk Makam üzerinden, “eline, beline, diline sahip ol” felsefesi üzerinden “kamil insan” öğretisi üzerinde yeniden durmamız gerektiğini tekrar ifade etmek istiyorum. Seçilmiş müftülerimizle birlikte buradaki kardeşlerimizi ziyaret etmekten büyük mutluluk duydum.

“Alevi’siyle, Sünni’siyle, Nakşi’siyle, Bektaşi’siyle biz Müslümanlar aynı inancın mensuplarıyız…”

Alevi’siyle, Sünni’siyle, Nakşi’siyle, Bektaşi’siyle biz Müslümanlar aynı inancın mensuplarıyız. Aynı Allah’a, aynı Peygambere, aynı ahirete iman ediyoruz. Aynı kitabın mensuplarıyız. Aramızda bu kadar mensubiyet varken bizim başka mensubiyetlerimizi İslam’a olan mensubiyetimizin önüne geçirmek doğru değil. İslam dünyasında büyük acılar yaşanıyor. İnsan-ı Kamil yetiştiren dergahlarımızı ötelemekle biz çok şey kaybettik.

Seyyid Ali Sultan’ın kabri başında dua eden Başkan Görmez, duanın ardından Seyyid Ali Sultan’ın kabri başındaki anı defterini imzaladı. Başkan Görmez’in anı defterine yazdığı mesajda şu ifadeler vardı;

“2015 Berat Kandilini Batı Trakya’daki millet varlığımızla birlikte idrak etmenin bahtiyarlığını yaşadık. Türkiye’ye dönerken Hoca Ahmet Yesevi’nin ve Hacı Bektaş-i Veli’nin İslam’ın öngördüğü insan-ı kamil öğretilerini Yüzyıllar önce Rumeli’ye taşıyan Seyyid Ali Sultan Dergâhını ziyaret etmekten, buranın bekçiliğini yapan Bektaşi kardeşlerimizle buluşmaktan dolayı ikinci bir bahtiyarlık yaşadık.”

Ziyaret, bir Diyanet İşleri Başkanının Batı Trakya’da Bektaşi Derneğini ilk defa ziyaret etmesinden dolayı ayrıca bir öneme sahip.

📆 12 Haziran 2015 Cuma 18:48   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR