MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Sağlık, Spor, Toplum » Son 10 yılda bir ilçe nüfusu boğuldu
Son 10 yılda bir ilçe nüfusu boğuldu


Üniversitede suda kurtarma dersleri verirken boğulma olaylarının çokluğunu fark ettiğini dile getiren Turgut, bu soruna dikkat çekmeyi amaçladığını kaydetti.

İnsanların son yıllarda deniz, göl ve derelere ilgisinin artmasıyla boğulma olaylarında da artış yaşandığına dikkati çeken Turgut, “10 yıldır yaptığım istatistiki çalışmalara göre yılda 750 ila bin kişi boğuluyor. Bu da 10 yılda 7 bin 500 ila 10 bin kişinin boğulduğunu gösteriyor. Yani 10 yılda bir ilçe nüfusunu bu nedenle kaybettik. Boğulanların çoğunluğunu da çocuklar oluşturuyor” dedi.

“Boğulan her 5 kişiden sadece biri kadın”

Boğulmaların en fazla yüzde 17,7 ile temmuz ayında yaşandığını belirten Turgut, bunu 16,8 ile ağustos, yüzde 15,7 ile de haziran aylarının izlediğini ifade etti.

Bu aylarda çocukların toplu gittikleri okul pikniklerine ve gezilere dikkat etmek gerektiğini vurgulayan Turgut, “Boğulan her 5 kişiden sadece biri kadın. Türk insanı denizden daha çok göl, havuz, sulama kanalı ve kuyularda boğuluyor. Su içerken, buz kırılması sonucu suya düşerek, tamirat, araştırma gibi nedenlerle bile boğulanlar var” diye konuştu.

2015 Mayıs ayında boğulmalar, son 5 yılın en yükseği

Turgut, geçen ay Türkiye genelindeki olumsuz hava şartlarına rağmen boğulmaların arttığına işaret ederek, “Havalar, Mayıs ayında denize ve göllere girmek için kötüydü. Boğulma rakamlarının düşeceğini umuyordum ancak öyle olmadı. Mayıs aylarında 2011’de 55, 2012’de 76, 2013’te 101, 2014’te 67 kişi boğulmuştu. Bu yılın Mayıs ayında ise 115 kişi bu nedenle yaşamını yitirdi” ifadelerini kullandı.

Boğulma olaylarının köklü çözümüne ulaşabilmek için anaokulundan itibaren çocukların eğitilmesi gerektiğinin altını çizen Turgut, konunun ülke politikası haline getirilmesinin önlem için faydalı olacağını söyledi.

“Yüzme zorunlu ders olsun”

Üniversitede yüzmenin zorunlu ders haline getirilmesini öneren Turgut, “Askeri ve polis okulları ile mesleki okullarda da suda kalabilme becerileri çocuklara verilmeli. Her mahalleye yüzme kursları açılmalı. Çocuklara can kurtarma eğitimleri verilmeli. Her vatandaş bir kişi boğulurken nasıl yardımda bulunacağını iyi bilmeli” diye konuştu.

Turgut, vatandaşların yazılı ve görsel medyadaki programlar ile boğulmalara karşı bilinçlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak : AA

📆 09 Haziran 2015 Salı 13:04   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR