MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Dünyadan, Genel, Manşet, Sağlık, Toplum » Dünya Sağlık Örgütü, Her Yıl 31 Mayıs’ta SİGARAYA HAYIR Diyor
Dünya Sağlık Örgütü, Her Yıl 31 Mayıs’ta SİGARAYA HAYIR Diyor


Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı DR. MUSTAFA AYDIN ,Kaçak Sigarayı 155’E İHBAR etmenin vatandaşlık borcu olduğunu belirtti.

31 Mayıs,1987 yılından bu yana tüm dünyada “Dünya Sigarasızlık Günü” olarak kutlanmakta, bu günde, sigara kullanıcılarının 24 saat süreyle sigarayı bırakmaları teşvik edilmektedir.

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Her yıl 6 milyon insan sigaradan ölüyor. Denetim dışı üretilen kaçak sigara, ölümleri daha da arttırıyor. Harekete geçmezsek, sigara kullanımı 2030 yılından itibaren her yıl 8 milyondan fazla insanı öldürecek. Bu ölümlerin % 80’den fazlası, düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşayan insanlar olarak gerçekleşiyor.

Bu gerçeği dikkate aldığımızda, yasadışı ticaretin yani “kaçak sigara tezgâhları” ve “açık tütün satan” tütün dükkânlarına karşı tavizsiz mücadele etmemiz gerekir.

Bu mücadelede en etkin yol, sigaradan alınacak yüksek vergiden geçer. % 10 oranında ki vergi artışı, yüksek gelirli ülkelerde % 4, düşük ve orta gelirli ülkelerde % 8’e kadar sigara tüketimini azaltmaktadır. Vergi artışı ,sigara içenlerin sağlık harcamalarına katkısını da arttırmış olacaktır.

Yasa dışı tütün ticareti yüksek vergilendirmeyi önlediği gibi, daha da büyük bir tehlikeye yol açarak 18 yaşından küçüklere yasak olan tütün ve tütün ürünleri satışı delinmektedir. Bu kaçak tütün satan dükkânlarını ve satış tezgâhlarını gören tüm vatandaşlarımızın “155” nolu telefonu arayarak kolluk kuvvetlerini bilgilendirmesi , vatandaşlık ve insanlık borcudur “ şeklinde konuştu.

📆 09 Haziran 2015 Salı 11:22   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR