MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Atatürk, Etkinlikler, Flaş, Genel, Kültür-Sanat, Politika, Toplum » Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu


Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, “Hukuk ve Demokrasi” konferansı ile Kartal’da

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Kartal Atatürkçü Düşünce Derneği ve Eğitim İş Sendikası tarafından düzenlenen “Hukuk ve Demokrasi Konferansı”nda Kartallılarla bir araya geldi. Konferansa Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Kartal Atatürkçü Düşünce Derneği Kartal Şube Başkanı Gürsel Öğüt, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Fethi Gürer, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar katıldı.

Konferansta konuşan Feyzioğlu, “Bir kesim bu zamana kadar bir şekilde iktidar oldu. İktidardayken karşıtlarını, daha doğrusu kendinden olmayanları düşman ilan etti. Vatan haini ilan etti, karşıt gördü, tanımamaya geldi. Herkes bir şekilde muhalefet oldu, muhalefetteyken zulüm gördü. Yani mazlum oldu. Demek ki hepimiz, 77 milyon artık iktidarı da gördük, muhalefeti de gördük. O zaman bu sarkaç buradan savruldu, buraya gitti. Şimdi ortada hakta, adalette, eşitlikte durması lazım. İşte Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesi bu sarkacı aslında tam da ortada durduracak, bütün vatandaşlarımızı eşit vatandaşlık paydasında birleştirecek üniter devlet üzerine kurulu, laiklik üzerine kurulu, çoğulcu demokrasi üzerine kurulu, sosyal adalet, halkçılık üzerine kurulu bir felsefedir.” dedi.
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Cumhuriyet’in önemine vurgu yaparak, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesi doğru bir felsefedir. Yanlış bir felsefe olsaydı çoktan yıkılıp gitmiştik. Cumhuriyetin kuruluş felsefesinin doğru olması ayrı doksan küsur yıllık uygulamada yapılan yanlışlar ayrıdır. Bu yanlışlardan ders almak ise bizim işimizdir. Hep birlikte bu yanlışlardan ders almak zorundayız. Bugün ki yanlıştan da, dün ki yanlıştan da ders almak zorundayız” diye konuştu.

“Hiçbir dönemin yanlışı yarın doğru yapılmasının engeli olamaz.” diyerek sözlerini sürdüren Feyzioğlu, “Tekrar Türkiye Cumhuriyeti hangi temeller üzerine kurulmuştur, bunu çok iyi anlamak zorundayız. Bunu anlarken gideceğimiz referans noktası sadece Mustafa Kemal Atatürk’tür. Onun fikirleridir. Onun hissiyatıdır ve onun çizdiği ışıklı yoldur.” dedi.

Konferansın ardından Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz tarafından Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’na plaket takdim edildi.

📆 04 Mayıs 2015 Pazartesi 11:59   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR