MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Görgü tanıklığının yerini biyolojik tanıklık alacak!
Görgü tanıklığının yerini biyolojik tanıklık alacak!


DNA’nın yapısı ve işlevinin anlaşılması amacıyla 24 Nisan, Dünya DNA Günü olarak kutlanıyor.

 

Türkiye’nin adli bilimler alanında uzman isimlerinin başında gelen Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevil Atasoy, DNA ile ilgili çalışmaları her geçen gün önem kazandığını belirterek şunları söyledi:

 

“Mucize molekül” adalete büyük katkı sağlıyor

 

“Dünya DNA Günü’nde, DNA’nın yapı ve işlevinin anlaşılması kutlanıyor. Tıptan tarıma, antropolojiden malzeme bilimine yaşamın pek çok alanında fark oluşturan bu ‘mucize molekül’, suçluyu masumdan ayırabilmesi sayesinde adalete de olağanüstü katkıda bulunuyor.

 

Bu amaçla olay yerinde ya da kurban üzerinde kalan kan, kepek, saç, sperm, dışkı, tükürük gibi bir biyolojik örneğin DNA profili, şüphelininki ile karşılaştırılıyor. Ancak elde bir şüpheli yoksa ya da kişi daha önce suç işlemediği için DNA profili bilinmiyorsa, biyolojik örneğin kime ait olduğunu saptamak kimi zaman birinden şüphelenilinceye dek sürüyor, daha kötüsü kimi olaylar hiç aydınlatılamıyor.

 

Biyolojik tanıklık yolda

 

Şimdilerde bu sorun da çözülmek üzere. Henüz rutinde kullanılmasa da DNA fenotipleme sayesinde kişinin göz, saç ve cilt rengi ile cinsiyeti saptanabiliyor. 2. Kuşak sekanslama teknolojisi ile yakında buna yaş, boy, kellik, saç tipi ve özellikle kalıtımsal hastalıklara dayalı olarak oluşturulan dudak, kulak, burun, göz, çene şekli, kısacası 3 boyutlu yüzü de eklenecek.

 

Bir dizi yasal ve etik sorunu beraberinde getirecek olsa da görgü tanıklığının yerini çok daha güvenilir olan biyolojik tanıklık alacak. Yüz tanıma yazılımları kullanılarak suçlunun dünyanın her hangi bir yerindeki MOBESE (MOBil Elektronik Sistem Entegrasyonu) kamera önünden geçişi belirlenebilecek, böylelikle hızla yakalanması mümkün olacak.

 

📆 23 Nisan 2015 Perşembe 13:55   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR