MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Satrançta bir şampiyonluk daha
Satrançta bir şampiyonluk daha


Dubai’de yapılan 17. Dubai Açık Satranç Turnuvası’nda Türkiye’yi temsil eden Büyükusta Dragan Solak elde ettiği puan ve performans ile şampiyon oldu.

 

Satrançta bir şampiyonluk daha

 

Türkiye İş Bankası’nın, Türkiye Satranç Federasyonu’na ana sponsor olması ile güç kazanan ve Türkiye’de en çok lisanslı oyuncunun bulunduğu spor dallarından biri haline gelen satranç, Türkiye’nin adını yurtdışında duyurmaya ve uluslararası turnuvalarda başarılı sonuçlar almaya devam ediyor.  Milli sporcularımız, son olarak 5-14 Nisan 2015 tarihleri arasında Birleşik Arap Emirlikleri Dubai’de gerçekleştirilen 17. Dubai Açık Satranç Turnuvası’na başarıları ile damga vurdular.

 

Toplam 40 ülkeden 177 sporcunun mücadele ettiği 17. Dubai Açık Satranç Turnuvası’nda ülkemizi temsil eden Büyük Usta Dragan Solak, son turun ardından ulaştığı 7 puan ve 2.753 ELO performansıyla turnuvayı birinci sırada tamamlayarak şampiyon olmayı başardı.

 

Ülkemizde satranca olan ilginin ve bu alandaki altyapı yatırımlarının artmasının etkisiyle Türk sporcular yıllar içinde yükselen bir başarı grafiği sergilerken, Türkiye’nin uluslararası satranç turnuvalarında kazandığı madalya sayısı 265’e ulaştı.

 

Satranç oynayan sporcu sayısı 561 bine ulaştı

 

Satranç sporu, İş Bankası’nın 2005 yılında satrancın Türkiye’de yaygın biçimde oynanan kitlesel bir spor ve önemli bir eğitim aracı haline getirilmesi hedefiyle Türkiye Satranç Federasyonu’na ana sponsor olmasının ardından farklı bir boyuta ulaştı. Söz konusu destek, satrancın özellikle çocukların zihinsel gelişimi üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle eğitim alanındaki bir sosyal sorumluluk çalışması olarak konumlandırıldı.

 

İş Bankası, ülkemizin en güçlü ligi olan Türkiye İş Bankası Satranç Ligi’ne adını vererek ve çeşitli şampiyonalar gerçekleştirerek Türkiye genelinde bu sponsorun en büyük destekçisi olurken, Türkiye’de satranç oynayan lisanslı sporcu sayısı 561.316’ya çıktı. Bu alandaki desteğini okullara da taşıyan İş Bankası, bugüne kadar 11 bin 841 okulda satranç sınıfı açtı.

 

 

📆 18 Nisan 2015 Cumartesi 12:52   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR