MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin VIII. Dönem Başkanı Hurşit Zorlu oldu
Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin VIII. Dönem Başkanı Hurşit Zorlu oldu


Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD) VII. Olağan Genel Kurul toplantısında yönetim ve denetim kurulu üyeleri seçimi yapıldı.

 

2015-2017 dönemi yönetim kurulunda, Anadolu Grubu İcra Başkan Yardımcısı Hurşit Zorlu ile birlikte; İlhami Koç, Orhan Turan, Ali Aydın Pandır, Feyhan Yaşar, Uğur Bayar, Tevfik Bilgin’in aralarında olduğu iş dünyası temsilcileri görev alacak.

 

Adil, şeffaf, hesap verebilir ve sorumlu yönetim anlayışının en iyi uygulamaları ile hayata geçmesi için Türkiye’de ve bölge ülkelerde rehberlik ve liderlik yapmakta olan Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin yedinci Olağan Genel Kurul toplantısında gelecek dönem yönetim ve denetim kurulu üyeleri seçimi yapılırken dernek stratejisi konusunda bilgi verildi.

 

Uluslararası örgütler ile gerçekleştirdiği projeler ile bölgesel bir merkez olarak faaliyetlerini sürdüren TKYD’nin yedinci dönem başkanı, Sabancı Enerji Grubu Başkanı Mehmet Göçmen’in bir konuşma yaptığı toplantıda 2013 yılında hazırlanan stratejik plan sıkı bir şekilde takip edildiği, gelecek dönemde görev alacak yönetim kuruluna çalışmalarında ışık tutacak bir planlama olarak teslim edildiğini belirtti.

 

“Kurumsal yönetim alanında mevcut durumu ölçümleyebilmek amacıyla düzenlenen araştırma projesi kurumsal yönetim anlayışının hayata geçmesindeki motivasyonu ve engelleri görmemizi sağladı ve hedeflerimizi belirlememize yardımcı oldu. Bu yöndeki çalışmaların bilimsel bir veri tabanından beslenmesi amacıyla TKYD Akademi Kurulu çok kıymetli akademisyenlerimizin katılımlarıyla oluşturuldu.

 

Bu ağı Sabancı Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi ile yaptığımız anlaşmalar ile genişlettik. Diğer yandan ülkemiz profesyonelleri ve bölge ülkelerinin faydalanması amacıyla bir online kütüphaneyi hizmete sokarak bu konudaki önemli bir eksikliği gidermeyi amaçladık. TKYD; IFC, Dünya Bankası, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, OECD, ICGN, Ecoda, CIPE, IIRC, GRI gibi uluslararası kuruluşlar ile yürüttüğü işbirlikleri neticesinde bölgesel projeler üreten, uluslararası kurumlar ile yakın çalışabilen ve bölgedeki ülkelere rehberlik eden, saygın bir konuma erişti.

 

Ülkemiz profesyonellerinin sürekli gelişimi ve güncel bilgiler ile donatılması amacıyla eğitim faaliyetlerimizi arttırdık. Bir yandan Sermaye Piyasası Kurumsal Yönetim İlkeleri’nde ve ilgili düzenlemelerde yapılan güncellemeleri halka açık şirketlerimize aktarırken, diğer yandan Anadolu illerinde düzenlediğimiz seminer ve eğitimler ile aile şirketlerinin bu konudaki çabalarına katkıda bulunmayı hedefledik.” dedi.

 

Genel kurul toplantısının ardından TKYD Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev alan Hurşit Zorlu “Kurumsal yönetim gibi ülkemizin gelişimi açısından kritik öneme sahip bir kavram ile ilgili referans bir kurum haline gelen Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin bugüne kadar gösterdiği başarılı çizgiyi geleceğe taşımak önemli bir sorumluluk. Bu konuda ilgi arttırmaya yönelik evreyi geride bıraktığımızı düşünüyorum.

 

1999 yılında OECD’nin tanıttığı ilkeler, 2001 yılında derneğimiz kurucu üyelerinin TÜSİAD çatısı altında yaptıkları çalışma ile ülkemizde karşılık buldu. 2003 yılında Sermaye Piyasası Kurulu’nun bu konudaki çalışmaları hayata geçirmesi süreci hızlandırdı ve çeşitli aşamalardan sonra günümüzde tüm gelişmiş ülkelerin dikkate aldığı ilkeler ülkemizde de benimsenir oldu. Bu gelişme ve çabalar sonucu OECD Kurumsal Yönetim İlkeleri’ni 10 Nisan 2015 tarihinde İstanbul’dan dünyaya tanıtacağımız bir gündeme eriştik.

 

Başta Sayın Mehmet Göçmen olmak üzere, Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nde 2013 – 2015 döneminde görev alan yönetim kurulu üyesi arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. 2 yıllık dönemde birçok projeyi bir arada yürütmek için önemli bir efor gösterildi ve sonuçlarını almaya başladığımızı mutlulukla müşahede ediyoruz. Bugün gerçekleşen seçim ile görev almaya talip olan üyelerimizi bu yöndeki inançları ve özverilerinden dolayı tekrar kutluyor, teşekkür ediyorum.” dedi.

 

 

📆 17 Nisan 2015 Cuma 11:18   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR