MENÜ ☰
Volimax
Şeref Bey Döner
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Kültür-Sanat, Toplum » Türkiye’nin en önemli viyolonsel kuarteti, TSKM’de sahne aldı
Türkiye’nin en önemli viyolonsel kuarteti, TSKM’de sahne aldı


Türkiye’nin en önemli viyolonsel kuartetlerinden biri olan Çellistanbul, Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde (TSKM) sahne aldı. Büyük bir ilgiye sahne olan konserde, grup, ayakta alkışlandı.

 

Adını, sihirli atmosferi ve tarihi zenginliği ile bilinen İstanbul şehrinden esinlenerek alan Çellistanbul Viyolonsel Kuarteti, TSKM’de sahne aldı. 2002 senesinde Murat Berk tarafından kurulan ve aralarında dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say’ın birlikte çalıştığı Çağ Erçağ, Eskişehir’de hocalık yapan Ozan Tunca ve Melih Kara’nın bulunduğu grup, konserde; geniş repertuarlarından eserleri seslendirdiler.

 

Maltepelilerin büyük bir ilgi gösterdiği konserde, herkesin çok sevdiği klasik müzik eserlerinin dışında Aşık Veysel’in “Uzun İnce Bir Yoldayım”, Zülfü Livaneli’nin aynı adı taşıyan filminden “Mutluluk” adlı eseri, Al Pacino’nun başrolünü oynadığı “Kadın Kokusu” adlı filmin müziği, Astor Piazolla’nin “Obvilion” adlı eserleri gibi çok önemli eserler seslendirildi.

 

AYAKTA ALKIŞLANDILAR

 

Özellikle Zülfü Livaneli’nin “Mutluluk”, Al Pacino’nun “Kadın Kokusu” filminin müzikleriyle Aşık Veysel’in “Uzun İnce Bir Yoldayım” adlı türküsünün notaya dökülmüş hali, katılımcılar tarafından oldukça büyük ilgi gördü. Konser sonunda dinleyiciler tarafından ayakta alkışlanan grup, yoğun istek üzerine tekrar sahneye çıktı.

 

ÇELLİSTANBUL

 

Yurt içi ve yurt dışındaki değerli sanatçılarla beraber müzik yapmak ve Türkiye’nin zengin müzik tınısını dünyaya sergilemek amacıyla Murat Berk, Çağ Erçağ, Ozan Tunca ve Melih Kara tarafından oluşturulan ve çalışmalarını bu yönde sürdüren Çellistanbul Viyolonsel Kuarteti, Türkiye’nin önemli salonlarının tümünde defalarca dinleyici ile buluşmuş, 38’inci ve 42’nci Uluslararası İstanbul Müzik Festivalleri başta olmak üzere Eskişehir, Kıbrıs Uluslararası Müzik Festivalleri’nde yer almıştır. Bandoneon sanatçısı Tolga Salman ve piyanist Orçun Orçunsel ile seslendirdikleri Tango programının yanında Zuhal Olcay, Züfü Livaneli, Edip Akbayram, neyzen Burcu Karadağ ve soprano Pervin Çakar ile beraber konserler veren grup, mozaik gibi farklı parçalar ile repertuvarlarını zenginleştirmişlerdir.

📆 17 Nisan 2015 Cuma 09:27   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR