MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Sağlık » Ramazan Ayında Cilt Sağlığınızı İhmal Etmeyin
Ramazan Ayında Cilt Sağlığınızı İhmal Etmeyin


Memorial Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Tuğba Türe, “Ramazan’da cilt sağlığının korunması için dikkat edilmesi gereken noktalar” hakkında bilgi verdi.

Cildimizin Ramazan’da Daha Fazla Neme İhtiyacı Var

Yaz aylarında sıcak havalar, güneş ışınları gibi çevresel faktörlerin etkisi ile cildimiz daha fazla neme ihtiyaç duyar. Yaz aylarının bu son günlerinde güneş ışınlarının zararlı etkilerine maruz kalmış cildimiz ramazan ayı ile birlikte yanlış beslenme ile daha da yıpranıp cansızlaşabilir. Güneş ışıkları cildimizde kuruma, kalınlaşma ve matlaşmaya neden olur. Bu değişimler cildimizin daha kolay yıpranmasına yol açar.

Susuzluğun Neden Olduğu Cilt Kuruluğu, Kırışıklık ve Sarkmaların Önüne Geçin

Aslında Ramazan’da tutulan oruç ile temel bazı beslenme yanlışları yapılmadığında ve bakım için dikkat edildiğinde cildimize bir anlamda detoks sağlayabiliriz. Bol su içilmeli, antioksidan gıda tüketmeli, lifli gıdaları soframızdan eksik etmemeliyiz. Su, canlı ve sağlıklı bir cilt için son derece önemlidir. Susuz kalındığı takdirde ciltte kuruluk, ince kırışıklık ve sarkmalar baş gösterebilir. Özellikle göz çevresi bu durumdan etkilenen bölgedir. İftardan başlayarak sahura kadar düzenli aralıklarla günlük ihtiyacımız olan en az 1. 5 lt su tüketmek önemlidir.

Nemlendirici Kullanımına da Özen Gösterin

Ayrıca sonbaharın ilk günlerinde olduğumuz da göz önünde bulundurulduğunda cildimizin nemlendirici ihtiyacı da artmaktadır. Kuruyan cildimizin ihtiyacı olan nemi, bol su tüketerek ve doğru kozmetik uygulamalar ile yerine koymaya çalışmamız gerekir. Cilt temizleme işleminde cildi tahriş edecek ve kurumayı artıracak deterjan içeren temizleyiciler kullanılmamalıdır. Bunlar cildin doğal koruyucu yapısını bozarak cildinizde kuruma ve hassasiyete neden olabilir. En doğrusu cilt hastalıkları uzmanının önereceği cilt tipimize uygun nemlendiriciler kullanılmasıdır. Sadece yüz değil, eller, ayaklar ve tüm vücut doğru şekilde nemlendirilmelidir. Nemlendiriciler, cilt yüzeyinde film tabaka oluşturarak, buharlaşarak azalan suyu muhafaza ederler ve cildin ihtiyacı olan nem daha uzun süre korunur. Çok sıcak su ile yıkanmamak ve buhara maruz kalmamak da önemlidir.

Vitaminler de Cildimizi Genç Tutacaktır

Gıdalarla alınan en önemli antioksidanlar A, E ve C vitaminleridir. Bunlar hücrelere zarar veren serbest radikalleri yok eder. Böylece cildin daha sağlıklı ve genç kalmalarına büyük katkıda bulunurlar. Bu vitaminleri içeren gıdalar genellikle bitkisel kaynaklıdır. Ayrıca biotin (yumurta beyazında), folik asit (ceviz, badem, yeşil yapraklı sebzeler, kurubaklagiller vs..), demir (kırmızı et, kurubaklagiller…) Omega 3 yağı (balık, ceviz, yeşil yapraklı sebzeler). Tek yönlü beslenmek çok yanlıştır, ihtiyacımız olan tüm vitaminlerden yeterince alınmalıdır. Şeker azaltılmalı, bol meyve sebze ve protein ile beslenilmeli. Sigara, katkı maddesi içeren gıdalardan uzak durulmalıdır.

📆 02 Eylül 2009 Çarşamba 11:53   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR