MENÜ ☰
Volimax
Şeref Bey Döner
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » ‘Cesur Yeni Ses’ Türkiye’de
‘Cesur Yeni Ses’ Türkiye’de


Suriye iç savaşını sona erdirmek ve savaş sonrası mağdur olan insanlara yardım için mücadele eden.
aktivist- şair Amal Kassir, Üsküdar Belediyesi’nin düzenlediği Uluslararası Üsküdar Şiir Festivali’ne katılmak üzere Türkiye’ye geldi. ‘Suriye’ adlı şiiri ile ABD’nin prestijli ödüllerinden Poetry Slam’a layık görülen genç yazar, Reyhanlı’daki Suriye mülteci kampını da ziyaret edecek.

Üsküdar Belediyesi tarafından; onursal başkanlığını Hüsrev Hatemi’nin, festival koordinasyonunu ise İsmail Kılıçarslan’ın yaptığı Uluslararası Üsküdar Şiir Festivali dünyaca ünlü aktivist- şairleri ağırlıyor. Dikkat çeken katılımcılardan biri de aktivist-şair Amal Kassir.

Uzun yıllar Suriye’de yaşadı

Uluslararası Üsküdar Şiir Festivali kapsamında Türkiye’ye gelen aktivist-şair Amal Kassir, Amerikalı bir anne ve Suriyeli bir babanın kızı olarak dünyaya geldi. Kassir, ABD’de büyümesine rağmen, daha sonra uzun yıllar Suriye’de yaşadı. Çeşitli şiir festivallerinde ve politik eylemlerde sahne alan şair Denver Üniversitesi’nde eğitimini sürdürüyor.

“Cesur Yeni Ses”

Minor Disturbance adındaki Denver merkezli “Slam Şiir Ekibi”nin üyesi ve ABD’nin prestijli ödüllerinden Poetry Slam’ın da sahibi olan Kassir, 2012 yılında Brave New Voices International Youth Competition(Grand Slam Cesur Yeni Sesler Uluslararası Gençlik Yarışması) etkinliğinde Suriye adlı şiiri ile de Grand Slam ödülüne layık görüldü.

Reyhanlı’da Suriyeli mülteci kampını ziyaret edecek

9 Eylül saldırılarının ardından  Arapça öğrenmek için 3 yıl boyunca Suriye’de yaklaşık 60 kişilik akrabalarının arasında yaşayan Amal Kassir, ailesinden 15 kişinin öldürülmesi sonrası ABD’ye geri dönmek zorunda kaldı. Şair, Türkiye’de bulunduğu süre içerisinde Reyhanlı’daki Suriye mülteci kampını da ziyarete edecek. 10 Nisan’da yapılacak ziyarette Suriyeli mültecilerle konuşacak, çocuklara şiirler okuyacak. Suriye iç savaşını sona erdirmek için mücadele ederek, sesini tüm dünyaya duyurmak isteyen genç şair, ABD’de bir gazeteye verdiği röportajda, sistemi değiştirmeye çalışmadığını fark ettiğini ve savaş sonrası mağdur olan insanlara yardım etmek istediğini dile getiriyor. 7-9 Nisan tarihlerinde 3 gün boyunca Uluslararası Üsküdar Şiir Festivali’nde şiirlerini seslendirecek olan Kassir, 17 Nisan’da Türkiye’den ayrılacak.

4 Nisan Cumartesi günü başlayan festival 11 Nisan Cumartesi gününe kadar 19’u yabancı 35 şairi ağırlayacak.

 

📆 07 Nisan 2015 Salı 11:23   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR