MENÜ ☰
Volimax
Şeref Bey Döner
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » İLKBAHAR, YAŞAMIN DOĞUŞUDUR
İLKBAHAR, YAŞAMIN DOĞUŞUDUR


İlkbahar yaşamın yeryüzünde yeniden doğuşudur. O, her şeyin çiçeklenip kendini güneşin yararlı ışınlarına açtığı zamandır.” der bir günümüz filozofu.

 

Bununla birlikte insan yaşamlarının da mevsimlere benzer bir döngüye sahip olduğunu gözlemleyemeyiz. İnsan da doğar, büyür, olgunluğa erişir ve güçten düşer. Zamanı geldiğinde ağaçların yaptığı gibi doğallık içerisinde yeniden çiçekler açacağını fark etmez.

 

Ve yaşamak ne güzel şeydir ki bunun ispatını hep baharla yaşarız; içimizde yeni bir umut, yeni bir aşk, yeni bir güç, yeni bir iştah kıpırdar… Onun izinde yürürken işte bu mevsimde, çok renkli bir hayata tanık oluruz.

 

Hele Anadolu insanının yaşam felsefesi içinde yer alan geleneklerin ışığında yürüme esprisi, baharı da çeşitli geleneklerle karşılar, içine öyle sindirir.

 

Şubat ayında toprağa düşen cemre ile birlikte toprağın canlandığını ve toprakla birlikte insanların da harekete geçtiğini görürüz. Uçsuz bucaksız kırmızı, kiremit rengi toprakların, tarlaların, kendisini genç bir yeşile terk ettiğini gözlemleriz. Tepelerde bulutlarla yaşayan o tek tük siluet pozlardaki badem ağaçlarının çiçeklendiğini, bereketli bir geleceği müjdelediğini görürüz.

 

Baharda bir bayram havası yaşar Anadolu insanı; sarı çiğdem mor menekşeye karışır, alıp başını kırlara çıkar. Yaylaların kuzey yamaçlarında karlar vardır bulgur bulgur; kardelenler gözünü açmıştır gökyüzüne… Buz uğurlama bayramlarından, çift sürme bayramlarından mart bozumuna, hıdrellez kutlamalarından uçurtma festivallerine, kır gezilerine, pazarlarımızdaki sebze ve meyvelerin çeşitlenmesinden kıyafetlerin renklenmesine kadar çok değişik yelpazelerde bahar gelir hayatımıza…

 

Nevruz, baharın bir başka adıdır ve kendi özel ritüelleriyle kapımızı çalar. Ateş üzerinde atlayan bir bahar coşkusu yaşanır halk içinde. Yumurtalar rengarenktir, çalgılar çeşit çeşit, coşkular sınırsız ve özgürlükler yeşilliklere doğru, mavilere doğrudur uçsuz bucaksız…

 

Bahar, dünyaya yeniden doğuşun merhabasıdır.

 

Abdullah Gündüz

(Folklor Araştırmacısı)

 

📆 03 Nisan 2015 Cuma 10:15   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR