MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » CÜBBE VE KEP ÖZENTİ ÜRÜNÜDÜR
CÜBBE VE KEP ÖZENTİ ÜRÜNÜDÜR


Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, mezuniyet törenlerinde öğrencilerin cübbe ve kep giymesini, değerlerimiz açısından uygun görmediği yazısı ulusal basında geniş yer aldı.

Son yıllarda anasınıfı öğrencilerine bile cübbe ve kep giydirilerek mezuniyet töreni yapılıyor. Bu uygulama birçok açıdan tartışılmalı ancak ilk başlık “bu uygulamayı ilçe milli eğitim müdürleri mi kaldırmalı yoksa bakanlık mı kaldırmalı” diye açılmalıdır.

Bugün çocuklarımızın kendi kültürümüzü ve kendi değerlerimizi tanımaya ihtiyacı var. Kendi değerlerine yabancılaşmış çocuklarımıza nasıl özgüven kazandıracağız? Eğitimi bir kültür meselesi olarak görmeliyiz. Çocuklarımızı kendi masallarımızla büyütmeliyiz. Kendi tarihimizden ve kültürümüzden rol modeller çocuklarımız tarafından beğenilir, örnek alınır, arkasından koşulur olmadıkça, üzerimize sinen aşağılık kompleksinden çocuklarımızı kurtaramayacağız.

Ülkemizde ne zaman kültür emperyalizmine karşı bir adım atılırsa, kiralık kalemler korosu harekete geçiyor. Sanki kutsallarına dokunulmuşçasına saldırı başlıyor. Hiçbir zaman karşı bir soru sormak akla gelmiyor. Neden bize ait bir sembol başka milletlere ait okullarda sergilenmiyor?

Dilimize, sokaklarımıza, tabelalarımıza, talim terbiyemize ve her şeyden önce bilinçaltımıza sinen aşağılık kompleksinin ortadan kaldırılması yönünde atılmış bütün adımları önemsiyorum. Bu yüzden Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün okullara bu talimatının diğer ilçelere yayılmasını bekliyorum.

📆 02 Nisan 2015 Perşembe 15:04   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR