MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Kültür-Sanat, Manşet, Toplum » VİNE’IN ÇILGIN GRUBU: “PATRON ÇILDIRDI”
VİNE’IN ÇILGIN GRUBU: “PATRON ÇILDIRDI”


Sosyal Medya’ya altı saniyelik müzik videoları yükleyen ve öğrencilerden oluşan müzik grubu Patron Çıldırdı, dört ayda 18 bin takipçi kazanarak sesini duyurmasının ardından  mart ayında ilk konserlerini vermek için çalışmalarına hız verdi.

 

 

Altı saniyede neler yapabileceğinizi bir düşünün… Düşündünüz mü? Peki, içinde müzik videosu çekmek var mıydı? Şaşırmayın altı saniyelik video paylaşım sitesi Vine’da bu yolla ünlü olan bir grup var; Patron Çıldırdı! Biz de bu işin yöntemini ve grubu tanımak için yola koyulduk. Şimdiden söyleyelim, söyleşi videolarından daha uzun.

patron-cildirdi-prova-yaparken

 

Öğrencilerden oluşan genç grubun çok sempatik olduğunu ve canlı dinleme fırsatı bulunca insanı derinden etkileyen bir sese sahip olduklarını gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Binlerce takipçisi olan ve yoğun ilgi gören Patron Çıldırdı grubu, farklı bölümlerde okuyan sıkı arkadaşlardan oluşuyor. Türk Müziği Devlet Konservatuarı’ndan tutun da gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliğine kadar çeşitli bölümlerde okumaya devam eden ve müzikle uğraşan üyelerden oluşan grup, 2014’ün Ekim ayında kuruldu.

 

 

Altı kişiden oluşan grubun üç üyesi Soykan Soner, Ceren Dulgâr ve Samet Tekinalp liseden beri arkadaşlıklarını sürdürürken Boğaziçi Caz Korosu’nda tanıştıkları Tuana Yılmaz, Erkan Fidan ve Aslı Yazan ile Patron Çıldırdı grubunu oluşturdular.

 

Ses kaydını açtığımda sorulara şarkı söyler gibi topluca cevap veren altı genç, sevenlerinin meraklarını şu cevaplarla dindirmeye çalıştı.

 

Grubun adı neden Patron Çıldırdı?

Aslında Patron Çıldırdı bir müzik grubu için oldukça alışılmışın dışında bir isim. Fakat Türkiye’de a capella müzik ile uğraşan ve bu müziği insanlarla tanıştırmayı hedefleyen bir ekip için biçilmiş kaftan. Koroları bunun dışında tuttuğumu belirtmek istiyorum,genelde a capella  vokal gruplarında her birey bir ses grubunu ve farklı müzikal cümleleri temsil eder. Biz gerek müzik, gerek ise geri kalan mevzularda eşit söz hakkında sahip altı kişi olarak şu bahsettiğim işi hayal ürünü patronumuz çıldırmadan yapamazdık. Grubun adı bu yüzden Patron Çıldırdı.”

patron-cildirdi-soylesisi

Grup nasıl kuruldu?

Liseden arkadaşlar olarak üçümüz (Samet,Ceren ve Soykan) Boğaziçi Caz Korosu’na girmeye karar verdik. Orada Tuana,Erkan ve Aslı  ile tanıştık. Boğaziçi Caz Korosu’ndan farklı zamanlarda ayrıldık ve kendi grubumuzu kurmak istedik. Patron Çıldırdı’yı kurmak Soykan’ın fikriydi.

Neden Vine uygulamasını seçtiniz?

Grupta öncelik her zaman sosyal medya olmuştur.Konserlerden çok daha hızlı şekilde daha çok insana yaptığın işi ulaştırabiliyorsun.Tabi insanların olumlu tepkilerini gördükçe sosyal medyaya daha sıkı tutunmak istediğimiz bir gerçek.

Altı saniyenin avantajları ya da dezavantajları nelerdir?

Pek bir avantajı yok sadece sosyal medyada daha hızlı yayılmamızı sağlıyor.

Bir Vine’ı ne kadar sürede çekiyorsunuz?

Bizim bir Vine’ı çekmekten öte, bir parçanın hangi bölümünü çeksek diye saatlerce düşündüğümüz oluyor. Yani her şey o altı saniyeden ibaret değil arkasında daha fazla bir emek var.

 

 

Fenomen olmak amacınız mıydı?

Fenomen olmak hiçbir zaman amacımız olmadı, sosyal medyada takipçilerimizin artması kendiliğinden olan bir şey oldu. Bir a capella grubunun, bir sosyal medya sitesinde çok fazla takipçisi olması doğal bir şey değil yani. Ama Vine kullanıcılarından beklemediğimiz güzel bir ilgi gördük, bu ilgi hoş bir şey bizim için.

Klip çekmeyi düşünüyor musunuz?

Çok kısa bir süre sonra çekmiş olmayı umuyoruz, sevenlerimiz haftasonunu beklesin onların hoşuna gidecek bir çalışma yapacağımıza inanıyoruz.

Grubun devamlılığını nasıl görüyorsunuz?

Bunu daha önceden konuşmuştuk grup arasında, herkesin kendine göre çok başka beklentileri var hayattan ama hepimizin ilerde çocuklarımız da bu işi yapsın gibi bir hayali var. Gençlik hevesi değil yani, kurum olmak istiyoruz.Bir akademi açıp yaptığımız işin eğitimini vermek gibi hayallerimiz de var. Aklımızdan bir sürü şey geçiyor

 

Bu noktadan sonra ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Uzun videolar ve konserler çekmek istiyoruz. Bir taraftan yabancı parçalar çekiyoruz, paylaşıyoruz yabancılar tarafından tanınmak isterken yerli parçalarımızı da yabancılara dinletmek istiyoruz.

 

 

Yıldız Teknik Üniversite’sinin Davutpaşa Kampüsü’nde 4 Mart Çarşamba Günü düzenlenecek olan etkinlikte konser verecek olan Patron Çıldırdı Grubu, takipçilerine teşekkür ederken sevenlerini konsere bekliyor.

 

Söyleşi: Halil Yılmaz

 

 

 

 

📆 26 Şubat 2015 Perşembe 15:43   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR