MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Flaş, Genel, Toplum » Kartal’da kırmızı solucan gübresi üretimi artıyor
Kartal’da kırmızı solucan gübresi üretimi artıyor


Kartal Belediyesi, 2 yıldır yürüttüğü ‘Kırmızı solucandan gübre üretimi’ çalışmalarını mahalleler ve okulların yanı sıra sitelerde de uygulamaya devam ediyor.

 

Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, Uprise Elite Toplu Yapılar Site Müdürü Kenan Sekme’nin talebiyle sitede kırmızı solucan gübresi uygulaması başlattı. Siteye Kırmızı Solucan Vermikompostu yerleştiren Kartal Belediyesi Çevre Müdürlüğü, uygulamanın takibini de gerçekleştiriyor. Site sakinlerinin de oldukça memnun olduğu uygulama sayesinde siteden çıkan organik atıklar, kırmızı solucanların beslenmesi için kullanılarak erkencilik, gerçek aroma, dayanıklılık, direnç, kök gelişimi, toprakta sağlık ve direnç sağlayan özellikleri nedeniyle “ Yeniçağ gübresi” olarak adlandırılan gübre elde ediliyor.

 

Kırmızı Californiya Solucanı ve Solucan Gübresi

Solucanlar, dünyanın var oluş sürecinin başından beri hayatta kalabilen nadir hayvanlardan biridir. Bunca zamandır hayatta kalabilmelerini, bağışıklık sistemlerinin gücüne borçludurlar. Bağışıklık sistemlerinin gücü de, solucanların üzerinde ve sindirim sistemlerinde mevcut olan ve onları koruyan vücut sıvıları (sölom sıvısı) sayesinde oluşur. Solucanların sindirim sisteminde, çok sayıdaki mikroorganizma taşıyan, azot fikse eden bakteriler ve antibiyotik etkisi yaratacak doğal büyüme hormonları ve enzimler bulunur.

Solucanlar, hareket kolaylığı sağlamak ve toprakta bulunan milyonlarca zararlı bakteriden korunmak için yani hastalanmamak için sölom sıvısı salgılarlar. Solucan gübresi tüm bitkilerde kullanılabilir. Kalitede ve ürün miktarında artış ve erkencilik sağlar.  Kaliteli, bol ve dirençli bir ürün almak için önce kökün sağlıklı olması gerekir. Ekosolfarm Solucan Gübresi, bitkinin kök gelişimini arttırır, güçlendirir ve hastalıklara karşı direnç sağlar. Toprağın su tutma kapasitesini arttırır, toprakta uzun süre kalır ve beslemeye devam eder. Bıraktıklarından, bitki daha uzun süre beslenir. Bu da çiftçi, daha az gübre kullanmaya ihtiyaç duyacak demektir.

📆 10 Şubat 2015 Salı 11:05   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR