MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Manşet, Sağlık, Toplum » KANSER HASTALARINA UMUT OLDULAR
KANSER HASTALARINA UMUT OLDULAR


4 Şubat Dünya Kanser Günü’nde kanseri yenenler bir araya geldi. Kendileri gibi kanser ile savaşanların karşısına hastalığı yenmiş birer kahraman olarak çıkarak, onlara umut oldular.

 

 

Kanserin görülme sıklığı her geçen gün artıyor. Dünyada her yıl yaklaşık 15 milyon kişiye kanser tanısı konuluyor. 8 milyonu aşkın kişi ise kanser nedeniyle hayatını kaybediyor. 4 Şubat Dünya Kanser Günü’nde farkındalık yaratmak ve erken teşhisin önemini vurgulamak amacıyla kanseri yenen hastalar, Medical Park Bahçelievler Hastanesi’nde buluştu. Tedaviyi bitirip savaşı kazananları sağlıklı bir şekilde karşılarında gören kanser hastaları, umut doldu. Kanserin tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu vurgulayan kahramanlar, deneyimlerinin yanı sıra kanserde psikolojinin önemini de anlattı. 65 yaşındaki emekli öğretmen Fahri Çetin, “Kanser olduğumu öğrenip doktora gittiğimde, bana 3 ay ömür biçmişlerdi. Ama iki yıldır sapasağlam ayaktayım. Moralimi hiç bozmadım. İnancımı hiç kaybetmedim. Kendimi hep motive ettim. Önemli olan umudu kaybetmemek” dedi.

 

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Medical Park Bahçelievler Hastanesi Genel Müdürü Metin Arslan, kanserin en yaygın hastalıklardan biri olduğunu belirtti. Arslan, “4 Şubat Dünya Kanser Günü kutlanması gereken bir gün. Her yıl bu süreci başarıyla atlatanların bir araya gelip kanser hastalarına umut olması gerekiyor. Bu tür etkinliklerle hastalara umut, hastalığı yenenlerin de sevincine ortak oluyoruz. Kanser tedavisi gibi zor bir süreçte hastalarımıza ve yakınlarına her türlü desteği vermeye çalışıyoruz. Ayrıca ilerleyen dönemde hizmet çıtamızı daha yukarıya taşımayı hedefliyoruz ” diye konuştu.

 

 

MORAL EN BÜYÜK İLAÇLARDAN

 

Kanser hastalarının sayısının her geçen gün arttığını söyleyen Medical Park Bahçelievler Hastanesi Medikal Onkoloji Uzmanı Yard. Doç. Dr. Mehmet Salih İyikesici, şunları söyledi: “Onkolojik hastalıklar hala yeterince bilinmiyor. Halbuki erken tanı, bu hastalıklarda büyük önem taşıyor. Kanser konusunda farkındalık yaratmak ve insanları bilinçlendirmek gerekiyor. Kanser tedavi edilebilir bir hastalık. İnancı kaybetmemek gerekiyor.” Medical Park Bahçelievler Hastanesi Medikal Onkoloji Uzmanı Yard. Doç. Dr. Teoman Yanmaz ise şöyle konuştu: “Kanser deyince aklımıza hep kötü şeyler geliyor. Ama bugün buradakiler bunun doğru olmadığını kanıtladı. Bu kadar yaygın bir hastalık ile savaşma yollarını artık iyi bilmek gerekiyor. Kanser ile mücadelede erken tanının yanı sıra moral de en büyük ilaçlardan.”

📆 04 Şubat 2015 Çarşamba 16:50   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR