MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Manşet, Toplum » 100 yıllık dava
100 yıllık dava


“Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır” dediği için İsviçre mahkemelerince mahkum edildiği davada, AİHM’de haklılığını kanıtlayan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ile İsviçre Hükümeti arasındaki davanın temyiz duruşması bugün AİHM Büyük Daire’de görüldü.

 
CHP’den Deniz Baykal, Haluk Koç ve Gülsüm Bilgehan Toker ile AKP’den Egemen Bağış ve Şaban Dişli davayı izlerken Perinçek’e destek için binlerce yurtsever mahkeme önüne geldi.

 
30’ar dakika savunma süresi olan taraflardan Türk heyeti adına Doğu Perinçek, Avukat Mehmet Cengiz ve Avukat Laurent Pech konuşurken, İsviçre adına Avukat Gourno Suizzero, Daniel Thürer ve Frank Schürmann, Ermenistan adına Gevorg Konstanyan, Geoffrey Robertson ve Amal Alamuddin Clooney konuşma yaptı.
Doğu Perinçek savunmasında:

 
“Avrupa insanının özgürlüğü için buradayız. AİHM 2. Dairesi’nin 17 Aralık 2013 günü açıklanan kararı, Avrupa’nın özgürlük mirasını temsil ediyor ve Avrupa’daki özgürlükleri güvence altına alıyor. O kararı aynen tekrar ediyoruz.
Düşünceyi açıklama özgürlüğü, farklı, hatta aykırı görüşe özgürlüktür. Özgürlük, statükoya karşı çıkanlara gereklidir. Giordano Brunolar, yerleşik inançları tartışmaya açtıkları için yakıldılar.

 

Birinci Dünya Savaşında taraf olan devletlerin ve halkların birbirlerine karşı o tarihlerden kalan belli yargıları var. Bunların geleceğimiz üzerindeki olumsuz etkilerinden kurtulmalıyız. Avrupa insanının bilinci, 1915 olayları konusunda yasaklarla kuşatılmasın” dedi.

 
Ermenistan tarafı adına savunmasını yapan İngiliz asıllı Geoffrey Robertson, savunmasında “Perinçek 3 konferansta da tartışmaya katkıda bulunmak için değil İsviçre yasalarına meydan okumak için konuşmuştur” dedi. Konuşmasında “Türkiye dışında başka bir ülkede soykırımın inkar edilmediğini” vurgulayan Robertson, “Biz Charlie Hebdoyuz” diyerek konuşmasını bitirdi. Bunun üzerine Eski Avrupa Birliği Egemen Bağış’ın “Burada bir Charlie Hebdo varsa o da Doğu Perinçek’tir” dediği belirtildi.

 
Mahkeme heyetinden Romanyalı hakim İsviçre avukatlarına “Siz soykırım olduğuna hangi kanıtlardan yola çıkarak karar verdiniz?” sorusunu yöneltti. İsviçre heyetinin cevabının ise tarihsel gerçeklikten uzak olduğu mahkemeyi izleyenlerce belirtildi. İsviçre ve Ermenistan heyetlerinin “soykırım yapıldı” ön kabulü üzerinden savunmalarını yapması, davanın konusu dışına çıktıkları şeklinde değerlendirildi.

 
Duruşmanın ardından mahkeme önünde bir açıklama yapan Perinçek birlikteliğin önemini vurgulayarak, “En güzeli; Türk milleti, Türkiye halkı özgürlükleri için, başı dik yaşamak için, geleceği için birleşti. Burada milli bir dava için birleştik. Türkiye’nin geleceğini yaratacak bu birliktelik çok güzel. Birleşebiliyoruz. Geleceğimize umutla ve güvenle bakıyoruz” dedi.

 
Komite üyeleri 29 Ocak Perşembe Günü saat 20.00’de Türkiye’ye dönecek ve Sabiha Gökçen Havaalanı’nda bir açıklama yapacak.

Etiketler:
📆 29 Ocak 2015 Perşembe 10:27   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR