MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Sağlık » Ramazan’da Asitli İçeceklerden Uzak Durun

Ramazan’da Asitli İçeceklerden Uzak DurunRamazan ayında özellikle iftar sofralarında kola, gazoz gibi asitli içecekler oldukça fazla tüketiliyor. Bu tarz asitli-gazlı içeceklerin tüketimini hem sağlık açısından hem de kilo kontrolü açısından sınırlamak gerekiyor. Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. İpek Ağaca, Ramazan’da sağlıklı içecek seçimi hakkında bilgi verdi.

Asitli içeceklerin en başta mide ve barsak sağlığı için olumsuz pek çok etkisi olduğunu biliyoruz. Bunun yanında; fazla miktarda enerji içermesi sebebiyle kilo kontrolü üzerinde de olumsuz etkileri bulunuyor.

Sağlıklı olmak, formda kalmak için sağlıklı beslenmeyi yakalamak şart. İçecek tercihleri de büyük rol oynamakta. Renkli ve gazlı içeceklerin asit düzeyleri ve kalori içerikleri oldukça yüksek. Bunun yanında; içeriğinde pek çok kimyasal madde de bulunuyor. İşte tüm bu sebeplerden dolayı; gazlı içecekleri günlük beslenme alışkanlıklarımızdan uzaklaştırmalıyız.

Sağlıklı ve formda kalmak için asitli içecek tüketiminizi azaltın

• İftar sofrasında bulunduracağınız en iyi içecek su olmalı. Susuzluk hissinizi gidermek, serinlemek için kola, gazoz gibi asitli içecekler yerine su tercih edin. Yaz aylarında terle birlikte artan sıvı kayıplarını yerine koymak adına daha fazla su tüketmek lazım. Tercihinizi sudan yana kullanarak günlük yeterli su tüketimini de sağlamış olursunuz.

• İftar-sahurda tüketeceğiniz içeceğin kola, gazoz gibi asitli içecekler yerine ayran olarak tercih edebilirsiniz. Böylece çok daha sağlıklı bir seçim yapmış olursunuz. Ayran iyi kalitede protein kaynağı olan bir içecektir. Öğünlerde ayranı tercih ederek süt-yoğurt grubu besininizi de almış olacaksınız.

• Gastrit, ülser gibi bir rahatsızlığınız var ise; asitli içecekleri hayatınızdan tamamen çıkartmalısınız. Mide sağlığını korumak için asit düzeyi yüksek olan içecek ve yiyeceklerden uzak durmak gerekir.

• Fazla kilolarınızı vermek için çabalıyorsanız; daha düşük kalorili olan hafif içecekler tercih edin. Asitli içecekler aynı zamanda fazla miktarda kalori de içermektedir.

• Asitli içecekler yerine maden suyu sizin için iyi bir alternatif içecek olabilir. Maden suyu tüketimini sağlayarak terle birlikte vücudunuzun kaybettiği mineralleri de yerine koymuş olursunuz. (Hipertansiyonunuz varsa madensuyu tüketimine dikkat edilmeli!)

Etiketler: , , ,
📆 31 Ağustos 2009 Pazartesi 16:38   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR