MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Manşet, Toplum » SAADET PARTİSİ PARA DAĞITIYOR!
SAADET PARTİSİ PARA DAĞITIYOR!


Geçmiş yıllarda, özellikle seçim dönemlerinde ortaya çıkan ”Saadet para dağıtıyor, Saadet altın dağıtıyor” şeklindeki şehir efsaneleri doğru çıktı! Saadet Partisi Ataşehir İlçe Başkanlığı 2500 Ataşehir esnafına “Siftah parası” dağıttı.

 

 

Dükkânının kapısında zarf içinde para bulan Esnaf şaşırdı!

Ataşehir Sınırları içerisinde bulunan esnaflar dükkânlarının kepenklerini açtıklarında hoş bir sürprizle karşılaştılar. Bir zarf içinde mektup ve bozuk 1 TL para bulan esnaflar önce şaşırdı. Saadet Partisi’nin mektubunu okuyan esnaflar, sembolik olarak dağıtılan 1 TL siftah ile güne başladıkları için sevindiler. Kendileri için hoş bir sürpriz olduğunu ifade eden esnaflar unutulan Ahilik Şuurunu hatırlatan bu uygulamayı memnuniyetle karşıladılar.

 

 

Ahilik Şuuru hatırlansın için Siftah parası: 1 TL

Ataşehir Esnafının kapısına bir zarf içinde mektupla beraber 1 TL Siftah parası bırakan Saadet Partisi Ataşehir İlçe Başkanlığından yapılan açıklamada:

 
“Bu çalışma ile amacımız, kapitalizmin insanımızı köle yapmaya çalıştığı, bireyselcililiğin ön plana çıktığı, tüm milli ve manevi değerlerimizin erozyona uğradığı böyle bir zamanda çözümün yeniden değerlerimizde, aslımıza dönmekte olduğunu hatırlatmak, Selçuklu Devleti’ni ve Osmanlı Devleti’ni büyük devlet yapan Ahilik şuurunun hatırlanmasına katkı sağlamaktır.” denildi.

 

 
Siftah Saadet’ten, bereket Allah’tan

“Gelenek ve göreneklerimizde var olan ‘Siftah benden, bereket Allah’tan’ eylemini, bir metinle birlikte zarfın içinde dükkânları kapalıyken esnaflarımıza dağıtmayı uygun gördük.” diyen Saadet Partisi Ataşehir İlçe Başkanı Adem BOZ ;
“Sosyal yardımlaşma ve toplum düzenini sağlamada etkin rol oynayan Ahilik (esnaf) teşkilatından bahsetmişken birkaç cümle belirtmeden geçmeyelim. Milli ve manevi değerlerimizi çok iyi ortaya koyan ahiliğin özellikleri alım satım işlerinde birlik, kalitede belirli seviyedir. Ahilik ahlakının dört önemli ilkesi; güçlü ve üstün durumdayken affetmek, öfkeliyken yumuşak davranmak, düşmana iyilik etmek, kendisi muhtaç iken başkasına vermektir. Bu duygu ve düşüncelerle Ataşehir esnafımıza siftah zarfı dağıtımı gerçekleştirdik.” şeklinde açıklama yaptı.

 

 

Siftah mektubunda ne yazıyor

Ataşehir’de henüz esnaflar kepenklerini açmamışken kapılarına bırakılan ve içinde 1 TL Siftah parası olan zarf’taki mektupta:

 

 

Ataşehir’imizin Değerli Esnafı

Yeri geldi dükkânınıza uğrayan bir düşküne yardım ettiniz.
Zaman oldu bir garibanı doyurarak dini ve sosyal sorumluluğunuzu yerine getirdiniz.
Kimi zaman zor durumda olan esnaf arkadaşlarınızın alım satım işlerine katkıda bulundunuz.
Kimi zaman onlar da size yardımcı oldu. Birbirinizin sevincine ortak olurken bazen de birlikte üzüldünüz.
Gün geldi bereketli kazançlar elde ettiniz. Gün geldi siftahsız kepenk indirdiniz.

Siftah, güne başlangıçtır. İstedik ki; sürekli birbirleriyle dayanışma halinde olan esnafımızın bugünkü siftahı bizden olsun.

Hayırlı sabahlar, Cum’a gününüz mübarek olsun.
Allah, helal ve bereketli kazançlar kazançlar nasip etsin.

 

İfadeleri yer aldı.

 

 

Siftah nedir?

“Siftah” kelimesi Arapçada “Ticaret” anlamındaki “İstiftah” kelimesinden geliyor. “Açıklık dileme, Zihin veya talih açıklığı için edilen dua” gibi anlamlar da içeriyor. Fetih (açma) kelimesi de aynı kökenden türetilmiş. Siftah, günümüz Türkçesinde daha çok “İlk alışveriş, ilk kazanç, günün ilk ticareti” gibi anlamlar içeren bir Esnaf tabiri olarak kullanılıyor.

Etiketler:
📆 23 Ocak 2015 Cuma 10:27   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR