MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Büyükşehir, Flaş, Genel, Manşet, Toplum » ERMENİ, MUSEVİ VE RUM GENÇLERİ İLK DEFA İSTANBUL İÇİN BİR ARADA
ERMENİ, MUSEVİ VE RUM GENÇLERİ İLK DEFA İSTANBUL İÇİN BİR ARADA


İBB Gençlik Meclisi İstanbul’da eğitim veren azınlık okulu öğretmen ve öğrencileri ile bir araya geldi.

 
İBB Gençlik Meclisi İstanbul’daki 20 azınlık okulundan 115 öğretmen ve öğrenciyle kahvaltıda bir araya geldi. Toplantıya İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş ve meclis üyelerinin yanı sıra İl Milli Eğitim Müdürlüğü temsilcileri katıldı.

 

Azınlık Çalışmaları Birimi kurulacak
Okulları temsilen 115 öğrenci ve öğretmenin de hazır bulunduğu toplantıda İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş, Ermeni, Musevi ve Rum okullarının öğrencileri ile ilk kez bir araya geldi. Okulların sıkıntılarının dile getirildiği toplantıda İstanbul gençliği için ortak projeler üretilmesi konusunda görüş birliğine varıldı. Toplantıda yapılan görüşmelerde ortaya çıkan bir başka karar ise İBB Gençlik Meclisi bünyesinde Azınlık Çalışmaları Birimi kurulacağı oldu.

 

Ağırbaş: Hepimiz gökkuşağının renkleri gibiyiz
Toplantının sonunda değerlendirmelerde bulunan İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş okullardan gelen talep doğrultusunda yarıyıl tatilinin ardından Gençlik Meclisi olarak tüm azınlık okullarını ziyaret edip sorunları yerinde dinleyeceklerini ifade etti. İlk kez yapılan toplantıda İstanbul gençliği için ortak projeler üretilmesi konusunda görüş birliğine varıldığına dikkat çeken Ağırbaş,
“Ben Fatih Fener’de oturuyorum. Tarihi Fener Rum Lisesi ile evlerimiz yan yana, ortaokul ve lise yıllarımda mahallemde bir çok Ermeni ve Rum arkadaşım vardı. Ailelerimiz uzun yıllardır komşuluk yapıyor. Gökkuşağına baktığımızda birbirinden farklı renkleri görürüz. Nasıl ki bu renkler yan yana gelerek birleştiğinde gökkuşağını oluşturuyorsa bizler de bu şehirde ve ülkede yaşayan insanlar olarak gökkuşağının oluşturan renkler gibiyiz. Ben de bizzat İstanbul’un büyüklüğü ve içinde barındırdığı renkleri geçmiş yıllarda çok iyi gördüm ve yaşadım” dedi.

 

Ermeni, Rum ve Musevi öğrenciler ilk kez aynı masada

Ağırbaş lise düzeyinde ilk kez böyle bir buluşmanın gerçekleştiğini ve bundan sonra İBB Gençlik Meclisi tarafından bu buluşmaların sistemli bir şekilde devam edeceğini ifade etti.

 
Gençlik Meclisi olarak Ermeni, Musevi ve Rum okullardan gelen öğrencilerle bir arada olmaktan son derece memnun olduklarını belirten Ağırbaş, “Bugün hem birbirimizi tanıma hem de öğrenci arkadaşlarımızın sorunlarını dinleme fırsatı bulduk. Hepimiz aynı şehirde yaşıyoruz ve bundan sonra bu şehirde gençler için neleri daha iyi yapabiliriz diye görüş alışverişinde bulunacağız. Bugün burada bulunan öğrenciler İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Topbaş Beyi çok sevdiklerini, Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerini yakından takip ettiklerini vurguladılar. Ayrıca Büyükşehir Belediyemiz çatısı altında bulunan Gençlik Meclisiyle yakın ilişki kurmaktan dolayı da toplantıdan oldukça memnun ayrıldıklarını ifade ettiler” dedi.

 
İBB Gençlik Meclisi çalıştayına azınlıklar da katılacak

Toplantıya katılan öğrenciler ise Gençlik Meclisi’nin yeni dönemdeki çalışmalarının gençlere vizyonlarını geliştirmeleri açısından önemli fırsatlar sunduğunu belirttiler. Aldıkları bilgiler doğrultusunda uzun zamandır İstanbul’da gençlik alanında yapılmayan çalışmaların kısa sürede hayata geçirildiğini ve meclis tarafından yeni projelerin temelinin atıldığını gördüklerini söyleyen Ermeni, Musevi ve Rum okulu öğrencileri bu çalışmalar içinde kendilerinin de yer almak istediklerini iletti. Toplantının önemli kararlarından biri de Rum, Musevi ve Ermeni gençlerin İstanbul’la ilgili sorunlarının, Gençlik Meclisi’nin 2015 yılı içerisinde yapacağı gençlik çalıştayının gündemine alınacağı oldu. Ayrıca Rum, Musevi ve Ermeni gençlerin bu çalıştaya katılarak aktif rol almaları, sorunlarını burada da dile getirmeleri ve kendileriyle ilgili konuların çalıştay sonunda ortaya çıkacak kitapçıkta yer alması noktasında da fikir birliğinde varıldı.

📆 22 Ocak 2015 Perşembe 18:02   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR