MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Eğitim, Genel, Manşet, Toplum » Doğan Cüceloğlu ile Bir Sohbet – “Geliştiren Aile Ortamı ve Başarı”
Doğan Cüceloğlu ile Bir Sohbet – “Geliştiren Aile Ortamı ve Başarı”


Özel Marmara Eğitim Kurumları-Hasan Ali Yücel Konferans salonunda velilerimize yönelik Prof. Dr. Doğan CÜCELOĞLU tarafından “Geliştiren Aile Ortamı ve Başarı” konulu seminer gerçekleştirildi.

 
Çok sayıda velinin ve öğretmenin ilgi gösterdiği seminerde Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu, 21.yüzyılda değişime uyum sağlamanın önemine vurgu yaptı. Aile içi iletişimin ve ilişkilerinin çok önemli olduğunu ifade eden Cüceloğlu, günümüz ailelerinin çocuklarını “Başarı odaklı” yetiştirdiklerini, çocuğun gerçeğini çoğu zaman göz ardı ettiklerini söyledi. İnsan gelişimin bir bütünlük arz ettiğini vurgulayan Cüceloğlu, rekabetçi dünyanın çocuklarının sadece “Başarı odaklı” olarak yetiştirilmeleri “Yaşam başarısı” nı kaçırmalarına neden olduğunu ve mutsuz bireyler olarak hayata atıldıklarını, mutsuz bir insanın da mutsuzluğunu sadece kendisi yaşamadığını, çevresindekileri de mutsuz ettiğine dikkat çekti.

 
Konuşmasında ayrıca “kendi olma değeri”, “yaşam başarısının önemi”, “etkili iletişimin önemi”, “farkındalık değeri” gibi konulara da değinen Cüceloğlu, her çocuğun kendi potansiyelini gerçekleştirme, “kendini gerçekleştirme” olanağının sağlanması gerektiğini anlattı. Ancak, toplumumuzun çocuk yetiştirme biçiminin buna pek olanak sağlamadığını fakat son yıllarda bu konuda anne-babaların tutumlarının değiştirdiklerini gördüğünü söyledi. Hiçbir anne-babanın çocuğunun “isyan eden”, “reddeden biri” olmasını istemediğini, “Akıllı, uslu yaramazlık etmeyen çocuk” yetiştirmeye çalıştıklarını ifade eden Prof. Cüceloğlu, her çocuğun ayrı bir evren olduğunu söyledi.

📆 21 Ocak 2015 Çarşamba 16:15   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR