MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Manşet, Toplum » CHP’li Subaşı, Suriyeliler için öneride bulundu:
CHP’li Subaşı, Suriyeliler için öneride bulundu:


“Gelin hep beraber CHP’si, AKP’si ve tüm siyasi partilileriyle birlikte İstanbul’da yaşam mücadelesi veren milyonu aşan ve AKP’nin yarattığı sorun olan Suriyelilere insanın yaşam hakkına, insanca yaşam ortamına kavuşmasına ilişkin, ciddi bir kamusal sorumlulukla ele alalım”

 

İBB Meclisi’nin CHP’li Üyesi Av. Doğan Subaşı hazırladığı yazılı soru önergesini İBB Meclisinde sözlü okuyarak, Geçtiğimiz haftalar içinde, AKP İstanbul İl Başkanlığı’nca, ülkemize sığınmak zorunda kalan Suriyelilere yardım toplamak amacıyla, “Üşüyorum, Yardım Edin” başlığı altında bir yardım kampanyası başlattığını ve söz konusu kampanya kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi sorumluluğundaki ana yollar üzerindeki üstgeçit ve köprülerde kampanyaya ilişkin duyurular asıldığını, bu duyuruların bir yanında Ak Parti İstanbul İl Başkanlığı ve diğer yanında İstanbul Büyükşehir Belediyesi kurumsal kimlik bilgileri ile birlikte yer aldığını ve aynı duyurularda İstanbul’un bazı İlçe Belediyelerinin de kurumsal bilgileri yer aldığını, bir kamu kuruluşunun bir siyasi parti etkinliğine doğrudan katılmasının hem de hazırlanan afişlerin bir tarafına siyasi parti olan AKP logosu, diğer tarafına resmi kurumun logosunun konulmasının yapılmaması gerektiğini ve doğru olmadığını hatırlatarak İBB Başkanı Kadir Topbaş’a hem sorular sordu hem de öneriler de bulundu:

 

 

CHP’li Av. Doğan Subaşı’nın Başkan Topbaş’a Soruları Şunlar: Ak Parti İstanbul İl Başkanlığı’nın “Üşüyorum, Yardım Edin” adlı bu kampanyasına, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkıda bulunması için, kim karar vermiştir? İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş, bu kararın sorumluluğunu üstlenmekte midir? İBB’nin bu kampanyaya yaptığı katkı nedir? Bu katkı kapsamında somut olarak neler yapılmıştır? İBB, bu katkıyı hangi yasanın hangi maddesine dayanarak yapmaktadır? Bu katkıyı yapmak için İBB Belediye Meclisi kararı gerekmez mi? Bu katkıyı yapmak için taraflar arasında bir protokol veya sözleşme yapılması gerekmez mi? Bunun İBB Belediye Meclisi’nde ve İBB Meclis Hukuk Komisyonu’ndan geçmesi gerekmez mi?İBB, İstanbul’da benzer bir kampanya düzenlenmesi halinde, Cumhuriyet Halk Partisi’ne de “katkı” sunacak mıdır? MHP, HDP, TKP, ÖDP, BBP, SP, ESP gibi İstanbul’da örgütü bulunan farklı ideolojik ve politik anlayışlara sahip partiler de, Sayın Topbaş’ın konuşmasında belirttiği, “Ne kadar mazlum, ihtiyaç sahibi varsa, şefkat ellerimizi açmak, gönüllerimizi açmak zorundayız”  sözlerine de dayanarak, belirledikleri mazlum ve ihtiyaç sahibine ellerini uzatmak isterlerse, İBB’nin bu partilere de bir katkısı olacak mıdır? İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş, bu partilerin kampanyalarında da sorumluluk üstlenecek midir? İBB’nin siyasal partilerin benzer kampanyalarına katkı sunmak için bir kriteri var mıdır? Varsa bu kriter yada kriterler nelerdir?

 

 

CHP’li Av. Doğan Subaşı’nın Başkan Kadir Topbaş’a önerileri de şunlar: Yaklaşık 1.400.000’in üzerinde Suriyeli, sokaklarda yaşamakta ya da kendi olanakları ile yaşamını sürdürmek zorunda kalmaktadır. Milyonun üzerindeki insanın yaşam hakkına, insanca yaşam ortamına kavuşmasına ilişkin, ciddi bir kamusal sorumlulukla ele alınması gerekir.  İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve diğer İlçe Belediyeleri, İstanbul’a göç eden Suriyelilerle ilgili gerçekten bir yardım faaliyeti içinde olmak istiyorlarsa, bu konuda içten ve samimi iseler, gelin konuyu Belediye Meclisi’nde bulunan diğer partilerle de ortak bir çalışma içinde birlikte ele alalım. Bu konuda ortak bir tutum geliştirelim ve buna uygun olarak Belediye Başkanlığı’ndan hizmet bekleyelim. Gelin konuyu bir siyasi partinin siyasi istismar konusu ya da kendi yarattığı bir soruna ilişkin vicdan aklama konusu olmaktan çıkaralım.

 

📆 20 Ocak 2015 Salı 14:38   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR