MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Eğitim, Flaş, Genel, Toplum » Başlangıç Seviye Osmanlıca Eğitimi
Başlangıç Seviye Osmanlıca Eğitimi


Eski kaynakların, mazideki eserlerin, tarihimizin güzide anıtları üzerindeki yazıların kapıları açılıyor.Osmanlıca öğrenerek, bir medeniyet dilinin renkli dünyasında yolculuğa çıkmak ister miydiniz? 

Yeteneklerinize bir yetenek, farklılıklarınıza bir farklılık katmak isterseniz, sizi Osmanlıca öğrenmeye davet ediyoruz.
Müktesebatınıza bir yatırım yapın, bir zamanların dünya dili olan Osmanlıcayla, anlayış ve hissediş dünyanıza farklı derinlikler katın.
İçerik
Osmanlıca Kursu toplamda dört ay bir eğitim süresini kapsamaktadır. Dersler iki bölüm şeklinde görülecek ve ikinci bölümde temel-basit manada birçok eserlerden Osmanlıca okuma eşliğinde metin üzerindeki kelimeler irdelenerek istifade edilmeye çalışılacaktır.

Birinci ay Harf Eğitimi ve Osmanlıca’da Türkçe Unsurlar (kaideler)
İkinci ay Osmanlıca’da Arapça Unsurlar
Üçüncü ay ise Osmanlıca’da Farsça Unsurlar gramatik olarak temel düzeyde verilecektir.

İlk üç-dört ayın sonunda temel seviyede Osmanlıca eğitimi alan ve matbu metinleri okuma becerisi kazanan kursiyerlere nesih, rika vs.  yazı hatları (el yazısı türleri) eğitimi devam etmeyi düşünenler için açılabilecektir. Bu eğitimle beraber matbu da başarılı olan kursiyerler Yazma Eserler üzerinde tarihi vakaları gözlemleme fırsatı yakalayabilirler.

Osmanlıca (ile beraber eski dilimiz) uçsuz bucaksız bir derya olduğu için kursa başlayacak olanların yeni bir dile başlıyormuşçasına özverili bir çalışma yapması ve sabırlı olması gerekmektedir. İstenilen iyi sonuç ancak bu yolda gösterilecek yoğun ilgi ve üstün gayretle mümkün olabilecektir.

Ayrıca kurs süresi dâhilinde kursiyerlerle “Osmanlıca yazma” egzersizleri de yapılacaktır.

 
Eğitmen: H. Abdulkadir Ozel

 

  1. Abdulkadir Özel 2012 Mimar Sinan Güzel Sanatlar Tarih Bölümü mezunudur.
    Yüksek lisansını aynı üniversitede Yeniçağ Osmanlı Tarihi Ana Bilim Dalı’nda Koca Râgıb Paşa’nın Münşe’ât ve Telhîsâtı isimli üzerine tamamlamıştır. Yüksek lisans eğitimi Süleymaniye, Ali Emiri, Bayezid, Topkapı Sarayı, İstanbul Üni. Nadir Eserler, Râgıb Paşa vs. olmak birçok yazma eser kütüphanesinde çalışmalarda bulundu.
  2. Başbakanlık Osmanlı Arşivleri’nde de arşiv belgeleri üzerine çalışmalarına devam etmekte ve Osmanlıca Eğitimleri vermektedir.

Başlangıç: 15 Şubat 2015 Pazar
Yer: Mecidiyeköy Dernek Merkezi
Süre:  4 Ay
Saatler: 11:00 – 13:00
Ücret: Aylık 200 TL (Nakit, kredi kartı ya da havale ile ödenebilir)

 

İletişim: 0532 428 35 59 – 0212 275 44 36

*Eğitim sonunda Katılım Belgesi verilecektir.

Etiketler:
📆 14 Ocak 2015 Çarşamba 15:21   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR