MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Flaş, Toplum » 12.Tarihçi Kitapevi’nde İdil Biret ile söyleşi..!
12.Tarihçi Kitapevi’nde İdil Biret ile söyleşi..!


Dünyanın En Geniş Repertuvarlı Piyanisti  İdil Biret  “200. Doğum Yılında Chopın ” konulu söyleşisi ile Tarihçi Kitapevi’nde sevenleri ile buluşuyor. buluşuyor.

İdil Biret Kimdir?

Türkiye’nin harika çocuğu İdil Biret, 1948 yılında TBMM’de kendi adına çıkarılan özel yasa ile Fransa’ya gönderildi. Küçük yaştan itibaren, dünyanın ünlü şefleriyle, orkestralarıyla dünyanın her yerinde konserler verdi.

Sayısız başarılarının bazılarına değinmek istiyoruz. 1992 yılında Chopin’in tüm eserlerini kayda alarak, 1995’de Varsovada beş yılda  bir verilen “Chopin Diskleri Büyük Ödülü”nü kazandı. Brahms(1997, 12 CD) ve Rachmaninoff (2000, 10 CD)’un  tüm yapıtlarını kaydederek romantik piyano edebiyat literatürüne kendi damgasını vurdu. 1995 yılında Pierre Boulez’in üç sonatının kayıtları ile Paris’te  Yılın “Altın Diyapozon” ödülünü kazandı.

Olağanüstü bir hafıza, mükemmel bir teknik ve yorumlama gücüne sahip olarak nitelendirilen İdil Biret, “Dünyanın En Geniş Repertuvarlı Piyanisti” ünvanını taşımaktadır.

 32 Beethoven sonatının tamamını da kaydetmiş olan Biret, bu projesi ile dünyada, Beethoven’in tüm sonat, konçerto ve senfoni uyarlamalarının tamamını seslendiren tek piyanist ünvanına erişmektedir. Bu kayıtlar Idil Biret Arşivi (IBA) etiketi ile 2009 yılından beri dünya piyasasına sunulmaktadır.

Kendi etüdlerini de bestelemiş olan ve bir süre sonra gün ışığına çıkaracağını söyleyen Biret,  80’i aşkın LP/CD’si ve bunların 2 milyonu aşan satış rakamlarıyla klasik müzik dünyasının en çok sevilen ve aranan yorumcularından biri.

Yurt dışı ve yurt içinde,pek çok önemli ödülün sahibi olan Biret, dünyanın önemli piyano yarışmalarında jüri üyeliği yaptı; Türkiye’nin önemli Üniversiteleri Biret’e “onursal doktora” ünvanı verdi. 

1971 yılında T.C Devlet Sanatçısı ünvanını alan Biret, çağımızın en önde gelen piyano ustalarından kabul edilmektedir.

Tarih:11  Nisan 2010 Pazar

Saat: 17.00

Yer: Tarihçi Kitabevi Moda Caddesi 104/A (Ziraat Bank. Yanı) Moda-Kadıköy

Eğer sizde bu söyleşide yerinizi almak istiyorsanız 11 Nisan günü Tarihçi Kitapevi’nde bulunmayı unutmayın.

📆 07 Nisan 2010 Çarşamba 10:07   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR