MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Manşet, Mekanlar, Toplum » Gurmelerden Sahan’a övgü yağdı
Gurmelerden Sahan’a övgü yağdı


“Gastronomi turizmi önemli bir katma değerdir”

Çeşitli incelemelerde bulunmak üzere Gaziantep’e gelen ünlü gurmeler büyüleyici tarihi dokusu ve yöresel yemeklerdeki lezzetiyle Sahan Şirehan’ın önemli bir misyon üstlendiğini ifade ederek “Gastronomi turizmi için Gaziantep en önemli aday kentler arasında yer alıyor. Gaziantep mutfağı birçok ülke mutfağıyla yarışabilecek güzellik ve zenginlikte. Bu iyi değerlendirilmelidir. Sahan üstendiği misyonu başarıyla yürütüyor.” dediler.

Gaziantep’te çeşitli incelemeler yapmak üzere gelen ünlü gurmeler Sahan Şirehan’da ağırlandı. Gurmeler Dünyanın en büyük mutfaklarından birisine sahip olan Sahan Şirehan’ın mutfağını inceleyerek tam puan verdiler. Tarihi dokuyla yöresel lezzetlerin bir arada güzel bir kombin oluşturduğuna dikkat çeken gurmeler “Arife tarif gerekmez. Gaziantepli düşünmüş, tasarlamış ve uygulamış ortaya böyle güzel bir mekân çıkmış” yorumunu yaptılar.

Yemek kültürünün turizmde önemli paya sahip olacağına dikkat çeken ünlü gurmeler Gaziantep mutafının tanıtılması halinde turizm açısından önemli bir katma değer oluşturulacağına dikkat çekerek “Dünya’da sadece Gaziantep kendi ismiyle mutfağa sahip bir şehir. Birçok mutfak ülke ismiyle tanınmaktadır. Bu özellik Gaziantep için önemli bir olaydır. Tanıtımın yeterli düzeyde yapılması halinde sadece Gaziantep mutfağı birçok turizm şirketinin dikkatini çekerek yemek turizminin bu bölgeye yönelmesini sağlayacaktır. Gaziantep mutfağının zenginliği, yemeklerin çeşitliliği ve her yemeğin bir diğeri kadar ünlü oluşu turizm açısından çok önemlidir. Sahan Restoranlar Zinciri Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Tahir Tekin Öztan’ı yürekten kutluyoruz. Uzun yıllardır Gaziantep mutfağının ulusal ve uluslar arası platformlarda tanıtımını üstlenmiş ve bunu kendisine önemli bir misyon olarak kabul ettirmiş bir yatırımcı. Gaziantep’te tarihi bir doku içerisinde yöresel yemeklerle konukların ağırlanması olaya farklı bir boyut kazandırmış, bir taraftan tarihi yapının mistik havası, diğer taraftan yöresel yemeklerin unutulmaz lezzetleri. Türkiye’de böyle büyük bir kompleks yok sanıyoruz.

 

Gaziantep için bu tarihi dokular ve zengin mutfak kültürü önemli bir şanstır.” dediler. Mutfak Dostları İkinci Başkanı ve Yemek yazarı Sevim Gökyıldız, Fransız Dünya 4. Someliesi Gourmet Anne Marie Crouzet, Fransa Japon Basın Elçisi ve Gourmet Yazar Missawa Kano, Fransa’da Türk Mutfağı üzerinde çalışan Sibel Pinto ve Sabah Gazetesi yazarı Melis Calapuklu ve Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Müdüresi Sema Marangoz tarihi mekânda inceleme yaparak yöresel yemekleri tattılar. Ünlü gurmeler tarihi yapıyı incelerken Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey’i de kutlayarak “Gaziantep’in geçmiş yıllardaki virane yapıları bu gün birer birer kurtarılarak değişik fonksiyonlarda işlev kazanıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Dr. Asım Güzelbey’i bu tarihi dokulara hayat verdiği için yürekten kutluyoruz” dediler.

Galeri
Etiketler: , , , ,
📆 06 Nisan 2010 Salı 15:38   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR