MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Muhtarlardan fuara tam destek
Muhtarlardan fuara tam destek


Maltepe’nin muhtarları, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın davetlisi olarak gittikleri Almanya ziyareti sonrası değerlendirmelerde bulunmak üzere bir araya geldi.

 

 
Sabah kahvaltısında bir araya gelen Maltepe’nin 14 muhtarı, 7-10 Ekim tarihleri arasında Almanya’nın Münih kenti ve Avusturya’ya yapmış oldukları ve yerel yönetimler konusunda bilgilendikleri Avrupa ziyaretinden sonra edindikleri bilgi ve tecrübeleri birbirleriyle paylaşma imkânı buldular. Toplantının açılış konuşmasını yapan Maltepe Muhtarlar Derneği Başkanı ve Aydınevler Mahalle Muhtarı Sami Soydal, gezi programından bahsederek şunları söyledi:

 

 
“Maltepe Belediye Başkanımız Ali Kılıç’ın davetiyle Almanya’nın Münih kentine ve Avusturya’ya biz dizi ziyaret gerçekleştirdik. Uyuşturucuyla mücadele merkezleri, sokak hayvanlarıyla ilgili kurulan barınaklar, yaşlılar, engelliler ve kimsesizler için yapılan yaşam köyleri ve çalışma alanları konusunda önemli bilgiler edindik. Münih Enternasyonal Fuarı’nı ziyaret ettik, Avusturya’ya giderek Tuzdağı’nı ziyaret ettik, Alpler’in eteğine çıktık. Münih’in yüzde 75’i yeşil alan, yüzde 25’i şehir alanı. Şehrin nüfusu 1 milyon 400 bin. Altyapısı sağlam, donanımlı, kültürel değerleri yüksek bir dünya şehrini gördük.”

 

 
“ANADOLU YAKASI BU FUARLA UÇAR”
Konuşmasında, Münih Enternasyonal Fuarı’nın da önemine değinen Soydal, “Bu fuar projesiyle Münih oteller kenti olmuş, esnaf çok ciddi kazanç sağlıyor. Satıcılar, müşterilerle bu alanlarda görüşüp, toplantı yapabiliyor. Oldukça geniş bir alan sahip olan bu fuar, yılın her günü dolu. Sayın Başkanımız Ali Kılıç, bu fuarın bir benzerini Maltepe ilçemizde yapmayı düşünüyor, buna hep beraber destek verelim. Şu an nerede kurulacağı net olarak belirlenmeyen bu fuar Anadolu yakasını uçurur, sadece Maltepe’ye değil bütün bir İstanbul’un kalkınmasına olanak sağlar. Başkanımıza bu projede destek olalım, el ele verip bu fuarı Maltepemize kazandıralım” dedi.

 

 
“REHABİLİTASYON MERKEZLERİNDEN ETKİLENDİK”
Münih Anakent eski Belediye Başkanı Christian Ude ve Türk kökenli Meclis Üyesi Cumali Naz tarafından, Münih Belediyesi’nin çalışmaları hakkında da bilgi aldıklarını belirten Soydal, konuşmasına şöyle devam etti: “Münih’te mahalle muhtarları yerine 25 kişiden oluşan semt meclisleri var. Kararları onlar alıyor. Belediyede, aday belediye başkanları da yer alıyor. Tam anlamıyla bir demokratik düzen kurulmuş. Kaymakamlık ve muhtarlık denilen yapılar yok. Yetki merkezi hükümete, eyaletlerde ise belediyelere ait. Belediyenin yapmış olduğu sosyal işler bizleri çok etkiledi. Engelliler için ve uyuşturucuya alışmış gençler için rehabilitasyon merkezleri ve bu arkadaşlar için matbaa kurmuşlar. Burada çalıştırıyorlar. Ali Başkanımız, Maltepe’de de böyle bir proje yapılabilir dedi” şeklinde konuştu.

 

 
“BİZLERE GÖNÜLLERİNİ, KAPILARINI AÇTILAR”
Son olarak Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, eşi Çiğdem Kılıç ve kardeşi Dursun Kılıç’ın büyük bir misafirperverlik örneği sergilediklerini ifade eden Soydal, “Bizlere gönüllerini, kapılarını açtılar. Yoğun programlarına rağmen bir an olsun bizi yalnız bırakmadılar, özellikle Başkanımızın kardeşi bize evlerinin kapılarını açtı ve en iyi şekilde ağırladı. Başkanımız adeta bir illüzyonist, gerçekten insanları etkiliyor. Umarız Maltepe’de de el birliğiyle gerçekleştireceğimiz projelerle, Maltepemizi ileriye götürebiliriz” diye konuştu. Maltepeli muhtarlar da, geziden duydukları memnuniyeti dile getirerek, edindikleri deneyimler noktasında Maltepe’ye neler yapılabileceği konusunda fikir alışverişinde bulundular.

📆 18 Ekim 2014 Cumartesi 10:53   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR