MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » İl Başkanı Salıcı; “İktidar rant alanı yaratma telaşı içinde”
İl Başkanı Salıcı; “İktidar rant alanı yaratma telaşı içinde”


CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba; “Bu arazinin tapusu Yasin El Kadı’ya mı geçti?”

 
Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Örgütü, Etiler Polis Meslek Yüksekokulu’nun riskli alan ilan edilerek ranta açılmasını protesto etti. Etiler Polis M.Y.O önünde yapılan basın açıklamasına, CHP Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba, Sezgin Tanrıkulu, İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ile milletvekilleri Kadir Gökmen Öğüt, Melda Onur ve Haluk Eyidoğan katıldı.

 

 

 
CHP İstanbul İl Başkanlığı tarafından Etiler Polis Meslek Yüksek Okulu önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Beton ve rant lobisi ile iş tutan AKP, topraklarımızı teröristlere peşkeş çekiyor. AKP geldiği günden beri en iyi bildiği işi yapmaya devam ediyor. AVM ve beton lobisi ile iş tutup yandaş müteahhitlerle ülke topraklarını talan ediyorlar” dedi.

 

 
17 Aralık operasyonları ile ortaya çıkan bir fotoğrafı da basın mensuplarına gösteren Ağbaba açıklamasına şu sözlerle devam etti: “İşin özeti bu. Bu planı kimin yaptığı açıkça ortada. Bu fotoğrafta konuşulan alan tam da bu alan. Bu resmin hafızalara kazınması gerekiyor. 17 Aralık operasyonlarında ortaya çıkan tapelerden anlaşılmıştır ki İstanbul’u Kadir Topbaş değil rant lobileri yönetiyor. Bu rant lobilerinin kirli siyaseti İstanbul’dan finanse ediliyor. Bu rant lobisinin baş temsilcileri tapelerde ortaya çıktığı üzere Yasin El Kadı, Bilal Erdoğan ve onların ortak olduğu şirketlerdir. Yasin El Kadı bu fotoğrafta ortaklarıyla beraber bu alan için yaptıkları projeyi görüşüyor.

 

 

 

Kadir Topbaş hala, ‘Bu alanın tapusu bizde’ diyor. Sayın Topbaş’a sesleniyorum; bir sene önce, ‘Tapusu bende’ diyordunuz, bu arazinin tapusu hala büyükşehirde mi merak ediyoruz. Yoksa tapular çoktan Yasin El Kadı’ya mı geçti? Bu arazide polis lojmanı yerine Boğaziçi 360 ismiyle bir rant alanı kurulacak mı? Bu arazide güya polis lojmanı yapılacaktı. Şimdi bırakın polis lojmanı nerede diye sormayı tapunun kimde olduğunu sormamız gerekiyor. Bu alana polis lojmanı yapılacaksa inşaat hakkı neden 100 bin metrekareye çıkarıldı? Yükseklik sınırı neden kaldırıldı? Bu arazide afet riski yoksa neden afet riski altındaki alanlar kapsamına alındı? Bu arazi neden imar ve koruma yasalarından muaf? Bu araziye polis lojmanı yapılacaksa neden imar planında rezidans AVM otel restoran izni neden verildi? Bunun için küresel terörist El Kadı ile rezidans AVM pazarlığına girildi mi? Bu arazi Yasin El Kadı’nın şirketine 460 milyon bedelle ihalesiz verildi mi?”

 

 
CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ise 17 ve 25 Aralık operasyonlarında Etiler Polis M.Y.O’nun ranta açılacağının görüldüğünü söyledi. Salıcı, “Etiler Polis Okulu’nun araziyle ilgili tapelerde kim ihaleyi alacak, kaç paradan alacak, o ihalenin sonunca nasıl bir bina dikilecek, açık ve gizli ortaklar kimler olacak net bir biçimde ortaya çıkmıştı” dedi. İktidarın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eliyle rant alanı yaratma telaşı içinde olduğunu söyleyen Salıcı, “Etiler şu anki cumhurbaşkanı önceki başbakan açısından kupon arazilerin bol olduğu bir bölge. Bu işin ise birkaç kahramanı var. Biri dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler; diğerleri Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve dönemin Başkanı Erdoğan. Ortada bir Dalton Kardeşler var. O hikâyede Redkit iyiliği temsil eder; onun karşısında da kötülüğü temsil eden boy boy Dalton Kardeşler vardır. Dalton Kardeşler’in yöneticisi kısa boylu olandı burada ise uzun boylu olan yönetiyor. Hikâyenin bunun dışında pek farkı yok” dedi.

📆 18 Ekim 2014 Cumartesi 10:39   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR