MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Küçük gazeteciler Maltepe’de
Küçük gazeteciler Maltepe’de


Avrupa Birliği projesi kapsamında altı ayrı ülkeden Türkiye’ye gelen küçük gazeteciler, Türk kültürüyle tanıştı, halk oyunlarını izledi

 

 
Avrupa Birliği Komisyonu Yaşam Boyu Öğrenme Programı Comenius Okul Ortakları Projesi kapsamında gerçekleştirilen ve Türkiye ile İtalya, İspanya, Fransa, Romanya, Polonya, Litvanya’dan öğrencilerin katıldığı “Avrupa Kaleydoskopu: Küçük Gazeteciler Avrupa’da” adlı projenin Türkiye ayağı, Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde yapılan konferansla başladı. Konferansa, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç başta olmak üzere, İlçe Milli Eğitim Müdürü Faik Kaptan, projenin Türkiye Koordinatörlüğü görevini yürüten Emine-İbrahim Pekin Ortaokulu Müdürü Hüseyin Arslan ve koordinatör öğretmen Vedat Hazen ile Zeynep Babacan, öğrenciler ve altı ülkenin temsilcileri katıldı.

 

 
“GAZETECİLİK ÇOK SAYGIN BİR MESLEK”
Yedi dilde “hoş geldiniz” pankartlarıyla karşılanan yabancı konuklar ve öğrencilere projenin Türkiye koordinatörü Vedat Hazen tarafından bilgilendirme yapıldı. Panel öncesi bir konuşma yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Yaşları küçük, ufukları büyük genç meslektaşlarımı Maltepe’de ağırlamanın büyük onurunu yaşıyorum. Bu projeyi, kültür ve inançların kucaklaşması açısından da önemsiyorum. Gazetecilik dünyanın her tarafında çok saygın bir meslek, çok küçük yaşta bu mesleğe gönül vermenizden ötürü teşekkürlerimi sunuyorum. İnsanların doğru haber alma özgürlüğü, sizlerin mürekkeplerinden damlayan dizelerle, çektiğiniz fotoğraflarla anlam buluyor” şeklinde konuştu.

 

 
“KALEMİNİZİ ASLA SATMAYIN”
Avrupa’nın birçok ülkesinde, Bosna’daki iç savaşta ve Afganistan’da bulunarak savaşları takip ettiğini küçük gazetecilerle paylaşma imkânı bulan Kılıç, “Birçok savaşı takip ettim. Acıları gördüm. Doğru haber aktarmaya çalıştım. Ben bu mesleğin iyiliğini, güzelliğini ve onurunu yaşadım. Buraya gelen sizler, Türkiye’deki küçük gazeteci meslektaşlarınızla yarına köprüler kuruyorsunuz. Anadolu hümanizminin harmanlandığı, Yunusların, Hacı Bektaşi Velilerin yetiştiği bu memlekette harmanlanıyorsunuz. Bu ülkenin çocuklarının rehberi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Çünkü en büyük öğretmenimiz olan ulu önderimiz, ‘Yurtta barış, dünyada barış’ demiştir. Bu duygularla sizlere son söz olarak şunu söylemek istiyorum, bir gün profesyonel gazeteci olursanız, kaleminizi asla satmayın” dedi.

 

 
BERUSCA: TÜRK KÜLTÜRÜ ÇOK GÜZEL
Açılış konuşmalarından sonra, projenin Romanya koordinatörü Aure Berusca, projenin İtalya, İspanya, Litvanya, Fransa, Polonya ayakları hakkında bilgi vererek, “Türk kültürünü tanımak gerçekten çok güzel. Öğrencilerimiz geleli çok kısa zaman oldu ama çok önemli ve güzel şeyler öğrendiler. Biz büyük bir keyif aldık” diye konuştu. Berusca’nın konuşmasının hemen sonrasında, Romanya’dan bir grup halk oyunları gösterisi sundu. Öte yandan Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Faik Kaptan ve Emine-İbrahim Pekin Ortaokulu Müdürü Hüseyin Arslan, Maltepe Belediyesi’ne desteklerinden ötürü teşekkürlerini sundular.

📆 15 Ekim 2014 Çarşamba 11:30   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR